Tijekom Dana otvorenih vrata Hrvatsku narodnu banku (HNB) u subotu je posjetilo više od tisuću građana, a uz razgledavanje središnje okrugle dvorane, dio ih je sudjelovao i na edukativnim radionicama
Građani su na radionicama tako mogli naučiti kako mudro upravljati novcem, pobliže upoznati euronovčanice i naučiti prepoznavati krivotvorine. Također, svi zainteresirani imali su priliku čuti kako se monetarna politika Europske središnje banke (ESB) prenosi na Hrvatsku te saznati sve o 'putovanju novca' od dizajna do reciklaže. Također, tijekom cijelog dana najmlađi posjetitelji sudjelovali su u dječjim radionicama na kojima su mogli otkriti sve tajne eura kroz proučavanje novčanica i kovanica.
Događaju su između ostalih nazočili guverner HNB-a Boris Vujčić te njegova zamjenica Sandra Švaljek, koji su se susreli sa studentima i zainteresiranim građanima.
Vujčić je održao i predavanje na temu donošenja odluka iz monetarne politike i o načinu funkcioniranja Upravnog vijeća ESB-a te svojoj ulozi u tom tijelu, dok je Švaljek izlagala na temu digitalnog eura.
Bolje upoznavanje javnosti
Guverner je rekao da je cilj ovih aktivnosti i predavanja bolje upoznavanje javnosti s više tema - od korištenja financijskih proizvoda te opasnosti i rizika koji tu postoje, prepoznavanja krivotvorenog novca, do tema makroekonomije.
Time se građanima daje neka šira slika za potencijalno bolje snalaženje pri donošenju bitnih financijskih odluka, primjerice o ulaganjima ili podizanju kredita.
Vujčić je istaknuo da je tijekom prošle godine središnju banku posjetilo više od 11.000 građana, između ostalog učenika i studenata, a HNB-ov informacijsko-edukacijski centar Moneterru više od 10 tisuća, čime svi tako prolaze i neku vrstu financijske edukacije. 'Mi možemo napraviti koliko možemo, ostatak je jako važno da radi obrazovni sustav', poručio je.
Švaljek je rekla da je projekt digitalnog eura relativno nov, a da za tu temu postoji velik interes javnosti. Istaknula je da će digitalnim eurom Europa ojačati svoju monetarnu suverenost, a građanima ponuditi suvremeni oblik plaćanja, no istodobno će i dalje postojati klasični oblik gotovine kao zakonsko sredstvo plaćanja.