poslana okružnica

HNB uvodi red u bankarske naknade: U ovoj godini već su mnoge poskupjele

05.07.2024 u 10:26

Bionic
Reading

Hrvatska narodna banka (HNB) konačno je odlučila uvesti reda kad je riječ o bankarskim naknadama. Prošli tjedna upućena je okružnica bankama kojom se od njih traži da u roku od 180 dana izrade internu metodologiju za utvrđivanje strukture i visine naknada, kao i kriterije za njihovu izmjenu, te da potom revidiraju postojeće tarife i javno ih objave

Iz HNB-a su poručili da su okružnicu poslali svim subjektima iz svoje nadležnosti (kreditne institucije, institucije za platni promet, institucije za elektronički novac, kreditne unije, kreditni posrednici u stambenom potrošačkom kreditiranju) prije svega radi unapređenja transparentnosti njihova poslovanja u području naknada.

Središnja banka je od njih zatražila da uspostave metodologiju kojom će svaki pojedini pružatelj usluge definirati način na koji utvrđuje naknade. Jednom kada se definira, taj će se način primjenjivati na sve naknade, bez obzira na koji se proizvod te na koju se uslugu ili kategoriju klijenata odnosi.

Uz to, HNB očekuje da će pružatelj usluga, u skladu s uspostavljenom metodologijom, revidirati svoje tarife naknada. Regulator se nada kako bi to 'trebalo doprinijeti boljem položaju korisnika usluga u pogledu informiranosti o cijenama usluga, na temelju čega će moći donijeti kvalitetniju odluku o izboru pružatelja usluge'.

Inače, banke imaju od 100 do čak 800 'tarifnih stavki' odnosno različitih naknada i provizija, a zakonski propisi ne reguliraju ih na jedinstven način.

Podsjetimo, u veljači je Erste banke povećala dio naknada. Od 1. veljače povećana je naknada za vođenje tekućeg i žiroračuna s 1,59 eura na 2 eura, te naknada za korištenje računa od strane opunomoćenika s 0,27 eura na 0,40 eura, po svakom opunomoćeniku mjesečno.

U OTP-u je s 1. travnja poskupjelo 'izvršenje usluge po SEPA izravnom terećenju”, pa dok je stara naknada bila 1 posto, minimalno 0,35 eura maksimalno 3,32 eura po nalogu, nova je 1 posto, minimalno 0,50 eura, a maksimalno 1 euro po nalogu.

Nadalje, ugovaranje punomoći po računu poskupjelo je s 1,59 eura jednokratno na 2 eura jednokratno, a mogućnost korištenja računa za opunomoćenika sa 0,40 eura mjesečno na 0,50 eura mjesečno, Vođenje tekućeg računa poskupjelo je s 1,59 na 1,90 eura mjesečno, a vođenje žiro računa s 1,26 eura na 1,90 eura mjesečno, pri čemu se naplaćuje ako je evidendiran promet.

Vođenje deviznog računa poskupjelo je u OTP-u sa 11,95 eura godišnje na 15 eura godišnje, a vođenje deviznog žiro računa sa 10,62 eura godišnje na 15 eura godišnje.

Povećanje naknada najavila je i druga po veličini banka na tržištu, Privredna banka Zagreb, koja od 1. kolovoza diže naknade za vođenje transakcijskih računa i dio kreditnih transfera putem online bankarstva.

Za tekući račun u eurima trenutna, dosadašnja naknada od 0,71 do 1,19 eura mjesečno, iznosit će od početka kolovoza od 0,97 eura do 1,61 eura mjesečno.

Nadalje, naknada za tekući račun u eurima za umirovljenike se s razine od 0,36 do 0,60 povećava na od 0,43 do 0,72 eura mjesečno, potom naknada za tekući račun u eurima i stranoj valuti povećava se sa sadašnjih od 0,71 do 1,19 na 0,97 do 1,61 eura mjesečno, naknada za žiro račun u eurima sada je od 0,48 do 0,80 eura, dok će nova naknada od 1. kolovoza za ovaj proizvod biti 0,58 do 0,96 eura mjesečno.

Ide gore i naknada za žiro račun u eurima i stranoj valuti. Sada je od 0,48 do 0,80 eura, a nova će uvećana naknada iznositi od 0,58 do 0,96 eura mjesečno.