ZAKONSKE IZMJENE

Hoće li konačno početi sanacija 133 ekološke bombe?

08.11.2022 u 08:48

Bionic
Reading

U Hrvatskoj trenutačno postoje 133 neaktivna eksploatacijska polja mineralnih sirovina, u što nisu uključeni ugljikovodici i geotermalne vode, na kojima se nekada vadila sirovina za proizvodnju građevinskog materijala, ali se već godinama ili čak i desetljećima to ne radi i ta polja nisu sanirana i mogu biti opasna za ljude i okoliš

Kako bi se proveli nužni postupci sanacije, Vlada je krenula u izmjene Zakona o rudarstvu, jer zakonske odredbe iz 2013. godine, kojima je predviđena izvanredna sanacija, nisu dosad nijednom primijenjene i po njima nije proveden nijedan postupak sanacije.

Država i lokalne jedinice nikada nisu nositelj eksploatacijskih polja, odnosno ne eksploatiraju sirovine, nego to rade gospodarski subjekti, ali u slučaju ovih neaktivnih i nesaniranih polja, u Registar eksploatacije mineralnih sirovina upisana je baš država kao nositelj.

Dogodilo se to jer ne postoji gospodarski subjekt, odnosno tvrtka koju bi se moglo teretiti da provede sanaciju. Na pitanje Novog lista kako to da država nije uspjela detektirati gospodarske subjekte koji bi, jer su koristili mineralne sirovine, bili i obveznici sanacije, iz Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja objasnili su da se radi o eksploatacijskim poljima na kojima je eksploatacija najčešće završila prije 90-ih godina prošlog stoljeća.

Rudarski gospodarski subjekti većinom nisu bili upisani u sudske registre ili su tijekom godina iz njih brisani, pa, pojašnjavaju iz Ministarstva, nije postojala mogućnost da se putem Državnog inspektorata odredi provođenje mjera na sanaciji. Uz to, u Registru eksploatacijskih polja mineralnih sirovina, koji vodi Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, postoje, objašnjavaju iz tog ministarstva, neaktivna eksploatacijska polja na kojima još uvijek nije upisana Republika Hrvatska, jer se 'provode radnje na mjerama osiguranja radi sprječavanja nastanka opasnosti za ljude, imovinu, prirodu i okoliš ili rudarski gospodarski subjekt provodi radnje određene po posebnim propisima (studija utjecaja na okoliš ili lokacijska dozvola)'.

Ministarstvo gospodarstva preuzimalo je u razdoblju od 2016. do 2018. godine od ureda državne uprave županijama nadležnost nad istražnim prostorima i eksploatacijskim poljima mineralnih sirovina za proizvodnju građevinskog materijala, poput tehničko-građevnog kamena, pijeska i šljunka iz neobnovljivih ležišta, pijeska i šljunka iz morskog dna i ciglarske gline. Predvidio je to Zakon o rudarstvu iz 2013. godine, kao i izvanrednu sanaciju koja se nije dogodila ni u jednom slučaju, pa se novim izmjenama predlažu dva modela sanacije neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina, sanacija uz eksploataciju mineralnih sirovina i sanacija polja bez eksploatacije mineralnih sirovina, piše Novi list.

U obrazloženju zakona navodi se i to da Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja uz partnerstvo Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost ima mogućnost provedbe sanacije neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina bez eksploatacije mineralnih sirovina, te planira po donošenju Zakona započeti postupke sanacije neaktivnih eksploatacijskih polja u suradnji s jedinicama lokalne samouprave i jedinicama područne (regionalne) samouprave, kao i ostalim dionicima u procesu sanacije.

Koji model sanacije će se provoditi, određivat će jedinice lokalne i regionalne samouprave na čijem se području eksploatacijsko polje nalazi, odnosno njihova predstavnička tijela.