Šećerni rat između Hrvatske i Srbije oko repe, koju su hrvatske tvrtke ugovorile na oko 10.000 hektara vojvođanskih njiva, okončan je, prenosi Večernji list, srpskom odbijenicom za partnerstvo na 18. međunarodnom sajmu gospodarstva, obrtništva i poljoprivrede Viroexpo 2013. Virovitičko-podravski župan Tomislav Tolušić upozorio je i kako je, nakon svega, Hrvatskoj pričinjena šteta koja se procjenjuje na 12 do 15 milijuna eura. Najgore je prošla virovitička šećerana
Virovitičko-podravski župan Tomislav Tolušić srbijanskom je Ministarstvu poljoprivrede i tamošnjoj Privrednoj komori uputio otvoreno pismo da preispitaju odluku o zabrani izvoza šećerne repe u Hrvatsku, nakon čega je raskinuto partnerstvo na Viroexpou. Tolušić to za Večernji list tumači time da je srpskoj strani lakše bilo pobjeći od problema nego ga riješiti i pomoći hrvatskoj strani.
Potvrda o velikim gubicima za hrvatsku stranu stiže i iz Tvornice šećera Osijek, čiji direktor Ilija Nedić tvrdi da su Osječani uz izgubljenu repu izgubili oko pet milijuna eura, jer nisu imali dovoljno za proizvodnju šećera.
'Srbija je, bez obzira na pritiske iz hrvatske Vlade, pregovore, pa i ocjenu povjerenika EU u Srbiji, prekršila pravila Cefte i sporazum o zaštiti ulaganja između dviju zemalja. Samo jednom vojvođanskom proizvođaču osječka je šećerana avansno platila i tri milijuna eura. Ne bi ni sijao da nije bilo hrvatskog investitora', upozorava Nedić.
U 'šećernom ratu' srpska strana već tri godine gura hrvatske investitore sa svoga tržišta
'Srbija obrađuje dvostruko više hektara nego RH. Imaju sustav navodnjavanja i fizički su nam blizu, što je razlog ulaganja u tamošnju proizvodnju. No nakon iznimno loših iskustava i činjenice da nema nikakve sigurnosti, jako teško ćemo se više odlučiti na proizvodnju u Vojvodini', rekao je Večernjem listu direktor Nedić.