Potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede David Vlajčić najavio je u petak na saborskom Odboru za poljoprivredu kako u hrvatsku poljoprivredu u iduća dva mjeseca ide između 270 i 275 milijuna eura
"Svima će biti isplaćen maksimum, pogledajte brojke koje će biti isplaćene poljoprivrednicima, između 270 i 275 milijuna eura“, rekao je ministar na tematskoj sjednici Odbora o 3. izmjenama Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Hrvatske 2023.- 2027. koja je okupila predstavnike poljoprivrednog i prehrambenog sektora, strukovnih komora, udruženja, saveza, te gradova, općina i županija.
Ministar je to rekao nakon što je Josip Đakić (HDZ) zatražio da se ne dogodi "u materijalu" planirano umanjenje za proizvodnju šećerne repe.
Predviđenim smanjenjem nećemo doprinijeti ovoj grani, rekao je Đakić, podsjetivši da je proizvodnja šećerne repe od 2017. „duplo smanjena“, da su ugašene dvije šećerane, a „dovodimo u opasnost da se ugrozi“ i treća, županjska i „otvori prostor“ samo uvoznom šećeru.
Ljubomir Kolarek (HDZ) upozorio je kako u praski imamo drastičan pad stočarske, a rast ratarske proizvodnje, pa pita kako to uravnotežiti, „jer tko jednom napusti proizvodnju mlijeka, više se neće nikad vratiti“.
Petir: Svega 2, 7 posto gospodarstava prima investicijske potpore
Predsjednica Odbora Marijana Petir (NZ), podsjeća na podatak da je u 15 godina rada Agencije za plaćanja u poljoprivredi krajnjim korisnicima isplaćeno 10 milijardi eura, da se za potpore u poljoprivredi godišnje isplaćuje oko 520 milijuna eura.
No, zatekla nas je informacija da svega 2, 7 posto poljoprivrednih gospodarstva prima investicijske potpore, što nije ni pravedno, ni racionalno, kazala je, zanimajući se hoće li izmjene Strateškog plana omogućiti da više poljoprivrednika dobije te potpore, te planira li se ograničiti iznos potpora po primatelju. „Nije prihvatljivo da mali broj poljoprivrednika koristi sva sredstva, da neki dobivaju milijune, a za neke poljoprivrednike nisu uopće predviđene mjere“, kazala je.
„Nemam mehanizme stopirati neku investiciju, a sve nabrojeno nije u nadležnosti Ministarstva poljoprivrede“, odgovorio je ministar Zvonimiru Troskotu (Most) koji je upozorio na višestruko negativne posljedice ukrajinske investicije na području Banovine.
Ministarstvo okoliša izdalo je brojna rješenja da je izgradnja postrojenja za proizvodnju i preradu peradi prihvatljiva za ekološku mrežu, rekao je Troskot, pitajući ministra je li svjestan svih posljedica koje ona nosi, te „konspirativnog kapitala koji dolazi“.
Ministar: Samodostatnost je i sigurnosno pitanje
Ministar Vlajčić naglašava kako proizvodnja dostatnih količina nutritivno vrijedne hrane postaje sve važnija nacionalna politika.
"Samodostatnost u proizvodnji na nacionalnoj razini je i sigurnosno pitanje za naše stanovništvo“, kazao je i istaknuo kako je primjeren dohodak poljoprivrednika ključan da bi se nastavili baviti tom važnom djelatnošću, u kojoj Ministarstvo želi da i mladi prepoznaju svoju budućnost.
Za novu, prisutniju potrebu veće proizvodnje hrane i osiguravanje nacionalne samodostatnosti, potrebno je povećati broj poljoprivrednika koji će investirati u svoja gospodarstva, kazao je, navodeći da bi se predloženim izmjenama Strateškog plana, dosadašnji broj mikro, malih i srednjih poljoprivrednika koji će dobiti potporu za svoje projekte ulaganja u primarnu proizvodnju, trebao udvostručiti, a broj velikih poljoprivrednika povećati za trećinu.
Najavljuje i smanjenje intenziteta potpore sa 65 posto na 40 posto za mikro, male i srednje poljoprivrednike, te na 35 posto za velika poljoprivredna gospodarstva. "Isto tako predloženo je smanjenje iznosa po korisniku za mikro, male i srednje poljoprivrednike na 500.000 eura te na milijun eura za velika gospodarstva", naveo je Vlajčić.
Objasnio je kako će se smanjenjem intenziteta potpore poljoprivrednici i prerađivači fokusirati na troškove koji su zaista potrebni za očuvanje i povećanje proizvodnje.
Novost je, istaknuo je, ograničavanje troškova za nabavku mehanizacije te uvođenje novog kriterija odabira kojim se daje prednost projektima usmjerenim na povećanje proizvodnje proizvoda u kojima smo nedovoljno samodostatni
Osim povećanja intenziteta potpore za mlade poljoprivrednike, predlaže se i povećanje potpore za žene, nositeljice poljoprivrednih gospodarstava. „Ovime želimo ojačati položaj žena, jer bez njih nema života, osobito u ruralnom prostoru“, rekao je potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede.