Inflacija u eurozoni porasla je iznad deset posto u listopadu. Dodatno je istaknuta ozbiljnost krize troškova života u regiji, uz sve veći pritisak na Europsku središnju banku
Preliminarni podaci europskog ureda za statistiku u ponedjeljak pokazuju da je ukupna inflacija prošlog mjeseca iznosila 10,7 posto na godišnjoj razini. To predstavlja najveći rast od formiranja eurozone. Unija od 19 članica suočila se u posljednjih 12 mjeseci višim cijenama, posebice energije i hrane, a povećanje je naglašeno ruskom invazijom na Ukrajinu krajem veljače. Očekuje se da će troškovi energije imati najveći godišnji porast u listopadu, na 41,9 s 40,7 posto u rujnu. Cijene hrane, alkohola i duhana također su porasle u istom razdoblju, skočivši za 13,1 posto sa 11,8 posto prošli mjesec.
Podaci stižu od ponedjeljka nakon što su pojedine zemlje prošli tjedan objavile brze procjene. U Italiji je ukupna inflacija bila iznad očekivanja analitičara na 12,8 posto na godišnjoj razini. Njemačka je također rekla da je inflacija skočila na 11,6 posto, a u Francuskoj je ta brojka dosegla 7,1 posto. Različite vrijednosti odražavaju mjere koje su poduzele nacionalne vlade, kao i razinu ovisnosti koju države imaju ili su imale o ruskim energentima. Postoje, međutim, euronacije u kojima je inflacija porasla za više od 20 posto. To se odnosi na Estoniju, Latviju i Litvu, piše CNBC.
Europska središnja banka (ECB) – čiji je primarni cilj kontrolirati inflaciju – u četvrtak je potvrdila daljnja povećanja kamata u nadolazećim mjesecima, u pokušaju snižavanja cijena. U priopćenju je navedeno da je postigla 'znatan napredak' u normalizaciji stopa u regiji, ali 'očekuje da će dodatno podići kamatne stope, kako bi osigurala pravovremeni povratak inflacije na srednjoročni inflacijski cilj od dva posto'.
ECB je prošlog tjedna drugi put zaredom odlučio podići stope za 75 baznih bodova. Predsjednica ECB-a Christine Lagarde rekla je tad da se vjerojatnost recesije u eurozoni povećala.
Gospodarski rast u eurozoni usporio je na 0,2 posto. To je nakon što je regija rasla po stopi od 0,8 posto u drugom kvartalu. Samo su Belgija, Latvija i Austrija zabilježile stope BDP-a ispod nule. Do sada je taj 19-člani blok izbjegao recesiju, ali očito je usporavanje gospodarstva. Euro je zadnjih dana bio slabiji u odnosu na dolar što je dodatno zabrinulo ECB zbog bojazni da će to još više pogurati inflaciju u eurozoni.