Zakon o inkluzivnom dodatku na snagu je stupio u siječnju ove godine, a sam iznos dodatka mnogi još uvijek nisu dobili. Bilo je i slučajeva kada su dodatak mogli naslijediti, ali rješenje nije bilo pokrenuto pa nije bilo ni dodatka
Međutim, poznato je kako bi svi do siječnja iduće godine trebali dobiti iznose koji im pripadaju sa zaostacima.
Inkluzivni dodatak zamjenjuje četiri vrste dosadašnjih naknada za osobe s invaliditetom: osobnu invalidninu, doplatak za pomoć i njegu, uvećani doplatak za djecu te naknadu do zaposlenja. Očekuje se da će dodatak obuhvatiti ukupno 147.752 osobe, a iznosi ovise o stupnju invaliditeta i kreću se od 138 do 720 eura mjesečno, piše Mirovina.hr.
Dodatak je podijeljen u pet razina potpore, ovisno o težini invaliditeta:
- 1. razina potpore: 720 eura mjesečno
- 2. razina potpore: 480 eura mjesečno
- 3. razina potpore: 432 eura mjesečno
- 4. razina potpore: 162 eura mjesečno
- 5. razina potpore: 138 eura mjesečno
Tko ima pravo na dodatak?
Pravo na inkluzivni dodatak imaju djeca i odrasle osobe s različitim vrstama tjelesnih, mentalnih, intelektualnih i osjetilnih oštećenja.
Pravo na inkluzivni dodatak priznaje se osobama s invaliditetom koje imaju veća ili manja oštećenja i različite stupnjeve težine invaliditeta.
Tako se inkluzivni dodatak priznaje:
- odrasloj osobi s tjelesnim, mentalnim, intelektualnim ili osjetilnim oštećenjem kojoj je utvrđen treći ili četvrti stupanj težine invaliditeta − oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja te koja ima status osobe s invaliditetom sukladno zakonu kojim se uređuje registar osoba s invaliditetom
- djetetu s tjelesnim, mentalnim, intelektualnim ili osjetilnim oštećenjem kojem je utvrđen drugi, treći ili četvrti stupanj težine invaliditeta − oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja bez obzira na status osobe s invaliditetom.
- odrasloj osobi i djetetu s tjelesnim, mentalnim, intelektualnim ili osjetilnim oštećenjem kojima je utvrđen drugi ili treći stupanj težine invaliditeta − oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja bez obzira na status osobe s invaliditetom.
Oko 48.000 starih korisnika do listopada nije dobilo rješenje o dodjeli inkluzivnog dodatka, dok su novi korisnici dužni sami predati zahtjev za ostvarivanje prava. Otežavajuća okolnost je nedostatak informacija i složenost postupka, što je mnogima onemogućilo pravovremeno ostvarivanje dodatka.