Na Zagrebačkoj burzi na početku tjedna očekuje se oprezno trgovanje, nakon snažnog rasta indeksa u prošlom tjednu, a za nove smjernice investitori će pratiti kretanja na globalnim burzama i vijesti iz domaćeg poslovnog sektora
Svih pet analitičara koji su sudjelovali u anketi Hine očekuju danas stagnaciju Crobexa.
Crobex indeks porastao je protekli tjedan 2,86 posto, na 2.138 bodova, ojačavši šesti tjedan zaredom. Istodobno, Crobex10 je porastao 2,56 posto, na 1.294 boda, ostvarivši dobitak drugi tjedan zaredom.
Oba su indeksa tako dosegnula nove najviše razine od ožujka 2017. godine, nakon što su lani ostvarila dvoznamenkaste stope rasta - Crobex za 19,6 posto, a Crobex10 za 16 posto.
I svi sektorski indeksi su prošli tjedan porasli, a najviše je na dobitku bio industrijski, za 15,05 posto.
Redovni promet dionicama iznosio je 28,8 milijuna kuna, što je za sedam milijuna više nego u tjednu ranije. Uz to, u blok prometu redovnom dionicom Adrisa ostvareno je još 73,6 milijuna kuna, po cijeni od 460 kuna za dionicu.
"Na domaćem tržištu u prvom ovogodišnjem tjednu vladalo je pozitivno ozračje, pri čemu su svi dionički indeksi zaključili u zelenom, a najveći rast, od 5,68 posto, ostvario je Crobexplus, dok je Crobex indeks dosegnuo najvišu razinu u gotovo pet godina. I svi sektorski indeksi su porasli, a najviše indeks industrijskog sektora, skočivši više od 15 posto, ponajviše zbog rasta cijene dionice Đure Đakovića iznad 64 posto, na krilima objave da će i Vlada nakon EK odobriti program restrukturiranja te kompanije i da će se nastaviti suradnja s HV-om za održavanje i modernizaciju tenkova i oklopnih vozila", kaže Martina Barišić Dvoržak, analitičarka tržišta kapitala u Erste&Steiermaerkische banci.
Kako dodaje, ukupna likvidnost iznosila je visokih 102,4 milijuna kuna, što je za 71 milijun više nego u tjednu prije, a rezultat je blok prometa redovnom dionicom Adrisa.
Najveći promet u redovnom trgovanju bio je ostvaren dionicom Valamar Rivijere, 5 milijuna kuna. Cijena joj je skočila 5,15 posto, na 34,7 kuna, najvišu razinu od veljače 2020.
S prometom od 4,7 milijuna kuna slijedila je dionica HT-a, čija je cijena skliznula 0,27 posto, na 185 kuna. Znatniji promet ostvaren je i dionicom Atlantske plovidbe, 3,87 milijuna kuna, a cijena joj je skočila 8,6 posto, na 404 kune.
Najviše je, pak, poskupila dionica Đure Đaković grupe, za 64,32 posto, na 3,5 kuna, a s prometom od 1,11 milijuna kuna bila je i među 10 najlikvidnijih.
Ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić izjavio je u utorak da Đuro Đaković Grupa ima perspektivu te da bi mogla postati regionalni centar za servisiranje borbenih oklopnih vozila pješaštva Bradley.
Prije toga, Europska komisija je 22. prosinca prošle godine Hrvatskoj odobrila da grupaciji Đuro Đaković dodijeli potporu za restrukturiranje u ukupnom iznosu od 57,4 milijuna eura (430,6 milijuna kuna). Tom mjerom grupaciji će se omogućiti da financira plan restrukturiranja i da uz potporu privatnog ulagača, konzorcija čeških društava DD Acquisition, ponovno uspostavi dugoročnu održivost.
Znatniji cjenovni pad, pak, zabilježila je dionica Petrokemije, za 6,94 posto, na 32,2 kune, uz 416 tisuća kuna prometa.
Petrokemija je u srijedu najavila mogućnost povlačenja dionica s uvrštenja na burzu, a o tom će prijedlogu idući tjedan raspravljati Uprava i Nadzorni odbor, dok konačnu odluku trebaju donijeti dioničari na glavnoj skupštini.
U prvom tjednu nove godine na Wall Streetu su cijene dionica pale, pri čemu je Dow Jones oslabio 0,3 posto, na 36.231 bod, dok je S&P 500 potonuo 1,9 posto, na 4.677 bodova, a Nasdaq indeks 4,5 posto, na 14.935 bodova.
"Negativna izvedba na američkom tržištu kapitala bila je pod utjecajem zapisnika s Fedove sjednice iz prosinca, zatim inflacije kao sve veće prijetnje i pojave omikrona i novih rekorda zaraženih u SAD-u", navela je Barišić Dvoržak.
Kreatori monetarne politike u zapisniku su najavili brže i agresivnije povećanje kamatnih stopa u SAD-u, pri čemu bi prvo povećanje bilo već u ožujku, a razgovarali su i o koracima smanjivanja bilance Feda, kao i oporavku tržišta rada, navela je.
Za razliku od Wall Streeta, na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna porasle, pa je STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica tijekom tjedna dosegnuo rekordne razine.
Pritom je londonski FTSE indeks ojačao 1,4 posto, na 7.485 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,4 posto, na 15.947 bodova, pariški CAC 0,9 posto, na 7.219 bodova.
"Bez obzira na pozitivno kretanje, i investitori na europskim tržištima bili su pod utjecajem potencijalnog bržeg od očekivanja porasta kamatnih stopa u cilju obuzdavanje inflacije. Veće kamatne stope znače i veći potencijal bankarskog sektora, koji je tako bio uz energetski i najveći dobitnik proteklog tjedna", rekla je Barišić Dvoržak.
Također, i europske ulagače brine rekordan broj zaraženih omikronom te različite politike koje uvode pojedine zemlje, od izostanka novih mjera suzbijanja epidemije u Britaniji do 'lockdowna' u Nizozemskoj, koji izaziva prosvjede.
"Smjer globalnih burzi i dalje bi mogao biti pod utjecajem svih ovih aktualnih tema, a na domaćem tržištu očekuje se opreznije trgovanje, u iščekivanju bitnijih vijesti iz domaćeg poslovnog sektora", zaključuje Barišić Dvoržak.