Slabija turistička sezona odrazila se i na rezultate poslovanja hotelskog sektora. Najveći hrvatski hotelijeri u prvih devet mjeseci ostvarili su solidan rast prihoda, ali uz znatno slabiju profitabilnost. Pritom su najuspješnije kompanije zadržale dvoznamenkaste stope zahvaljujući ulaganjima u kvalitetu dok su neke ozbiljno pokleknule pred nepovoljnim tržišnim trendovima
Nakon nekoliko zlatnih godina u 2018. došlo je do stagnacije rasta turističkog prometa u ljetnoj sezoni. Stoga je većina turističkih kompanija u dosadašnjem dijelu godine zabilježila slabije rezultate nego u istom lanjskom razdoblju.
Osam najvećih hotelijera izlistanih na Zagrebačkoj burzi u devet mjeseci ostvarilo je solidan rast poslovnih prihoda od gotovo osam posto, ali uz znatno niži rast dobiti, koji je iznosio tek 2,7 posto. Pritom se rezultati pojedinačnih kompanija osjetno razlikuju.
Dvije od tri vodeće hotelijerske kompanije, Valamar Riviera i Maistra, i dalje bilježe visoke stope rasta prihoda i dobiti dok je treća po veličini, Plava laguna, ozbiljno posustala. Usporavanje rasta bilježi i Arena Hospitality grupa, a najveće razočarenje je opatijska Liburnija riviera.
S druge strane, najveći rast prihoda ostvario je zadarski Turisthotel, a po rastu dobiti prednjače biogradski Ilirija hoteli.
Najveća turistička grupacija Valamar Riviera u prvih devet mjeseci zabilježila je rast poslovnih prihoda za 11,2 posto i neto dobit za 10,5 posto. Unatoč nepovoljnim kretanjima na tržištu, Valamar je ostvario rast noćenja za četiri posto, a zahvaljujući ulaganjima uspjeli su povećati i prosječne cijene za pet posto. Sve je to, uz kontrolirani rast operativnih troškova, dovelo do dvoznamenkastog rasta poslovnih rezultata.
U Valamaru su ove godine okončali investicijski ciklus vrijedan više od 700 milijuna kuna, koji je doveo do podizanja kvalitete usluga. U trećem kvartalu u konsolidirane rezultate uključen je i Valamarov udjel u Hotelima Makarska s doprinosom od dva postotna boda na rast prihoda.
Rovinjska Maistra u stopu prati Valamar bilježeći slične trendove rasta. Kompanija u sastavu Adris grupe je, u usporedbi s istim prošlogodišnjim razdobljem, ostvarila četiri posto više noćenja gostiju, uz povećanje prosječne cijene noćenja od tri posto, što je dovelo do rasta poslovnih prihoda od 10 posto i dobiti od 12 posto.
Maistra nastavlja s razvojem kvalitete svog portfelja pa se tako u ovoj godini očekuje razina ulaganja u visini od oko 500 milijuna kuna. U tijeku je završetak hotela Park, čime će se zaokružiti vrhunska hotelska ponuda u Rovinju. Još bolje rezultate od matične kompanije bilježi ovogodišnja Maistrina akvizicija, HUP Zagreb, koji je ostvario devet posto više noćenja, uz rast prihoda od 13 posto i dobiti od čak 25 posto.
Porečka Plava laguna, zadnja iz trolista hotelijerskih kompanija s više od milijardu kuna prihoda, nije uspjela obuzdati nepovoljne tržišne trendove. Usporavanje potražnje u razdoblju visoke turističke sezone dovelo je do pada noćenja od 1,5 posto. Ipak, zahvaljujući rastu cijena od 4,3 posto ostvaren je nešto viši poslovni prihod, ali je zato dobit bila niža nego u istom lanjskom razdoblju.
Porečka kompanija u vlasništvu Lukšić grupe u promatranom razdoblju završila je temeljitu rekonstrukciju turističkog naselja Park Resort. Riječ je o najznačajnijoj ovogodišnjoj investiciji vrijednoj 35 milijuna eura. Uz matičnu kompaniju, u sastavu Plave lagune nalazi se umaški Istraturist te dubrovački Jadranski luksuzni hoteli.
Arena Hospitality Group, koja posjeduje hotele u Hrvatskoj, Njemačkoj i Mađarskoj, u prvih devet mjeseci ove godine ostvarila je prihode od 678,6 milijuna kuna, što je 5,5 posto više u odnosu na isto lanjsko razdoblje. Međutim rast dobiti bio je znatno skromniji, tek 0,66 posto.
Iako je većina prihoda (490 milijuna kuna) ostvarena u Hrvatskoj, kompanija bolje rezultate bilježi na inozemnim tržištima, na kojima joj je operativna dobit porasla gotovo 20 posto. U kompaniji naglašavaju da je poslovanje u ovoj godini bilo opterećeno rastućim troškovima rada, gospodarenja otpadom i servisa za čišćenje, zbog čega je operativna dobit ostala na razini 2017. godine.
Najveći rast prihoda (13,2 posto) u prvih devet mjeseci ostvario je zadarski Turisthotel zahvaljujući velikim investicijskim ulaganjima kojima je značajno podignuta kvaliteta smještajnih i ostalih usluga. U turističkom naselju Zaton, u kojem se nalazi glavnina kapaciteta, ostvaren je rast noćenja od šest posto dok je hostel Forum imao pad od devet posto. Tijekom ove godine kompanija je za kapitalne investicije izdvojila 161,7 milijuna kuna, a najveći dio odnosi se na ulaganje u nove apartmane te kupnju kamp kućica i glamping šatora.
Među turističkim kompanijama koje se dobro nose s padom potražnje je i biogradska tvrtka Ilirija hoteli. U devet mjeseci 2018. godine ostvarila je rast prihoda od 7,5 posto, uz skok dobit od 11,6 posto. U kompaniji ističu da su ostvareni rezultati posljedica rasta temeljnih operativnih pokazatelja poslovanja, značajnih poslovnih aktivnosti u produljenju sezone, diversificiranih turističkih programa i ponude, investicijskih ulaganja u razvoj nove ponude i podizanja kvalitete sadržaja te kontrole troškova. Posebno se izdvaja kamping sektor jer je ostvario rekordnu sezonu uz rast dolazaka od 11,8 posto i noćenja od 6,5 posto.
Najviše je pak podbacila tvrtka Liburnija riviera hoteli. Opatijski turistički div prvih devet mjeseci ove godine završio je s neto dobiti od tek 20,2 milijuna kuna, što je 67 posto manje nego u istom razdoblju prošle godine. Smanjeni su i poslovni prihodi, i to za 1,5 posto, u odnosu na isto lanjsko razdoblje. Istodobno, ukupni rashodi porasli su za 16,4 posto, na 259,1 milijun kuna.