Svjetsko gospodarstvo vjerojatno će se i u 2010. suočavati s određenim pritiscima, izjavio je u srijedu predsjednik Svjetske banke Robert Zoellick, ukazujući ponajprije na visoku stopu nezaposlenosti u SAD-u
U obraćanju novinarima singapurskog saveza inozemnih dopisnika (Foreign Correspondents Association), Zoellick je izjavio kako su ovogodišnje prognoze globalnog rasta relativno prihvatljive.
Upozorio je ipak na postojanje značajnih rizika koji bi se mogli realizirati u 2010. Primjerice, ostane li američka stopa nezaposlenosti visoka, financijski bi sektor mogao biti pogođen novim valom nenaplativosti potrošačkih i hipotekarnih zajmova, kazao je.
Svjetska banka prognozirala je 2-postotni rast svjetskog gospodarstva u idućoj godini, nakon pada za 2,9 posto u ovoj. U 2011. rast bi trebao ubrzati na 3,2 posto.
Zoellick je također upozorio da se svijet više ne može kao nekad oslanjati na američku potrošnju kao na primarnog pokretača svjetskog gospodarstva.
Osobna potrošnja u SAD-u neće naglo poskočiti ni nakon krize, naglasio je. Umjesto toga, novi motori globalnog rasta mogli bi po njemu biti gospodarstva u razvoju poput Kine i Indije.
Zoellick je nadalje upozorio da bi tržišni baloni mogli postati problem za istočnu Aziju, koja bilježi snažan rast i visoke razine likvidnosti, te je pozvao azijske središnje banke da počnu pažljivo pratiti svoja tržišta u potrazi za znacima neopravdanih naglih skokova vrijednosti imovine.
Svjetska banka nedavno je povisila prognoze rasta istočnoazijskih gospodarstava na 6,7 posto u ovoj godini, više od 5,3-postotnog rasta prognoziranog u travnju. U 2010. očekuje se rast od 7,8 posto.
Zoellick je pozvao vlade da u idućoj godini nastave s mjerama poticaja, te naglasio kako je za glatko povlačenje iz mjera fiskalne i monetarne politike potreban koordinirani pristup na globalnoj razini.
Na kraju, ponovio je da je uloga dolara kao valute deviznih rezervi relativno sigurna, ali je upozorio da SAD svoju valutu ne smije uzimati zdravo za gotovo, te da bi kineski juan mogao za nekih desetak godina predstavljati odgovarajuću alternativu.
SAD mora početi rješavati problem svog ogromnog fiskalnog deficita, naglasio je.