Dvojbe oko kategorizacije pojedine robe, sporo izdavanje računa i svrstavanje ribara u 'trgovce' za razliku od uzgajivača ribe i školjaka neprilike su na koje su se prvog dana primjene fiskalnih blagajni na hrvatskim tržnicama požalili prodavači. Porezna uprava zadovoljna je pak što je u više od 500 nadzora pronađeno svega 10-ak slučajeva nepravilnosti, rečeno je HTV-ovoj emisiji Tema dana
'Stanje na zagrebačkim tržnicama jutros je u prosjeku bilo 50 posto popunjenosti, što je dosta otužno', rekao je glasnogovornik Tržnica Zagreb Miroslav Pupić Bakrač. Uz uobičajeni početak godišnjih odmora prodavača u razdoblju kad se Zagreb 'prazni', razog tome je i fiskalizacija. Dio prodavača otišao je zbog nejasnoća vezanih uz taj proces.
Istovremeno, veću popunjenost zadarske tržnice, oko 80 posto, objasnio je brojnim obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima u okolici Zadra, pa takvi prodavači prodaju robu bez fiskalne blagajne.
Naveo je i da su Tržnice Zagreb angažirale tri teleoperatera za sustav fiskalnih blagajni, pri čemu je HT ponudio 'vrlo dobre uvjete, gotovo idealne', pa bi prodavači sa 175 kuna mogli riješiti 'cijeli problem'.
Ravnateljica Porezne uprava Nada Čavlović Smiljanec rekla je da je u 500-ak inspekcija utvrđeno svega 10-ak nepravilnosti, što znači da su gotovo svi prodavači imali fiskalne blagajne. Minimalna kazna za one koji nemaju fiskalnu blagajnu ili je pak posjeduju ali ne izdaju račune, iznosi 20.000 kuna.
Na pitanje je li se to, s obzirom da ljudi na tržnicama ipak rade u težim uvjetima, moglo riješiti pojačanim nadzorom, kazala je da 'ako vam netko na tržnici može prodavati nešto i uzvratiti novac, tako može i izdati račun'.
Pupić Bakrač upitao je ravnateljicu zašto se kiselo zelje tretira kao prerađevina na koju se mora računati PDV, kada to nije slučaj sa sirom i vrhnjem.
'Morao se poštovati Pravilnik Ministarstva poljoprivrede. Sve ono što ide u prvu skupinu – paprika u izvornom obliku, paradajz.. – oslobođeno je fiskalizacije, ali sve ono što je prerađevina višeg stupnja nije oslobođeno fiskalizacije', rekla je Čavlović Smiljanec, dodajući da 'kiselo zelje isto tako spada u kategoriju gdje se ne mora izdavati fiskalni račun'.
Najavila je ujedno da će popis svega što je kao vlastiti proizvod oslobođeno fiskalizacije ponovno biti objavljeno na internetskim stranicama Porezne uprave kako 'više ne bi bilo takvih nedoumica'.
Što se tiče razlike između uzgajivača ribe i školjaka, koji su za razliku od ribara oslobođeni fiskalizacije, Smiljanec sugerira da je riječ o razlici između proizvođača i trgovaca – u potonju kategoriju spadaju, naime, oni koji love i prodaju ribu. 'To nije vlastiti proizvod i to je u stvari suštinska razlika', ustvrdila je Smiljanec.
Veliki je problem i u sporom prijenosu podataka u sustavu fiskalnih blagajni, zbog čega kupci odlaze jer nemaju strpljenja čekati račun.
'Bojim se da će biti problema oko toga da prodavač hoće izdati račun, čeka potvrdu prijenosa podataka, međutim mušterija je otišla, u vreći nema računa, doći će inspektor i reći će – niste izdali račun', rekao je Pupić Bakrač.
Ravnateljica Čavlović Smiljanec na temelju iskustva rekla je da računi dolaze za manje od sekunde na ovjeru Poreznoj upravi. 'Ako je zagušenje internet veze, račun će kasniti, ali će on ipak doći na ovjeru Poreznoj upravi. I kupac koji kupuje proizvod je dužan sačekati račun, postoje kaznene odredbe i o tome ako se ne uzme račun', dometnula je.
Emisiju HTV-a Tema dana možete pogledati ovdje