analitičari intercapitala

Koliko pojedine sastavnice CROBEX-a utječu na promjene čitavog tržišta?

Bionic
Reading

CROBEX je glavni hrvatski indeks znan po svojoj širini (što se tiče broja kompanija od kojih je sastavljen). Zbog navedene širine, indeks je imao problema u preciznom prikazivanju trenutne situacije na tržištu. Stoga, odlučili smo napraviti kratku analizu indeksa gledajući koliki je utjecaj svaka individualna kompanija koja ga čini imala, od 2013. godine do danas.

Burzovni indeksi bi trebali poslužiti investitorima kao indikator koji im pokazuje u kojem smjeru se promatrano tržište kreće. No, da bi indeks mogao ispuniti tu funkciju, moraju ga sačinjavati dionice koje privlače dovoljno prometa kako bi prikazivale stvarno kretanje na tržištu te kako ne bi bio izložen čestim promjenama cijena. CROBEX trenutno nije ovakav indeks s obzirom na to da ga čini veliki broj dionica, dionica u koje većina fond menadžera ne bi individualno investirala, zbog nekoliko razloga. Kao prvo, velik broj dionica u indeksu ima vrlo nisku likvidnost. Drugo, većina kompanija ima loše korporativno upravljanje. Napokon, nekolicina ovih kompanija trenutno je u stečajnom postupku, vrlo blizu ulasku u stečaj, ili su nedavno iz njega izašli.

U razdoblju koje promatramo, (ožujak 2013. godine do lipnja 2022. godine.) vrijednost CROBEX-a porasla je samo 13,7 posto. Iz ovoga bi se moglo zaključiti da je hrvatsko tržište propustilo većinu tzv. bikovog tržišta (eng. bull market), vremena kada tržišta u svijetu bilježe generalni porast, što nakon duljeg vremenskog perioda može dati vrlo atraktivne povrate. Razlozi tog propusta su mnogostruki, a neki od glavnih su ili pandemija koronavirusa ili trenutna geopolitička situacija, koja je izbrisala većinu povrata tijekom posljednjeg desetljeća. Na sreću, ništa od ovoga nije istina.

Kao što se može vidjeti iz grafa, dionice poput Atlantic Grupe, Valamar Riviere, Podravke te Adrisa su imale pozitivan utjecaj na povrat indeksa. Atlantic Grupa je u promatranom razdoblju povećala cijenu svoje dionice 2,5 puta, a glavni razlozi tom rastu su akvizicija i integracija slovenske Droge Kolinske, uspješno vođenje portfelja njihovih proizvoda te prodaja imovine koja ne čini temelj poslovanja kompanije. Druga kompanija koja je najviše pridonijela rastu CROBEX-a od 2013. je Podravka. Od početka 2019. godine, cijena dionice Podravke je porasla za 112,6%. Istovremeno, ovo ne uzima u obzir dividendni prinos kompanije.

Ovo povećanje je proizašlo iz dobrih poslovnih rezultata, pri čemu je Podravka u promatranom razdoblju povećala svoju razinu prodaje i neto dobit. Slijedeća kompanija koja je imala najveći utjecaj na kretanje indeksa je Valamar Riviera, no ovaj put u suprotnom smjeru. Kompanija je najveći rast u tržišnoj kapitalizaciji zabilježila prije 2019. godine. S obzirom na to da je Valamar turistička kompanija, utjecaj koronavirusa na poslovanje kompanije je bio velik te se tek u 2022. godini kompanija počela stvarno oporavljati. S obzirom na to da su ove dionice neke od najpopularnijih među investitorima, prethodno navedeno smanjenje može biti malo zavaravajuće. S druge strane, dionice koje su imale najveći negativan utjecaj na kretanje indeksa su većinski kompanije s lošim rezultatima iz industrijskog sektora. Ove kompanije su sklone fluktuacijama cijena dionica zbog niske likvidnosti i lošeg korporativnog upravljanja, što mnoge institucionalne investitore odvraća od kupovine.

Nadalje, indeks je također bio teško pogođen krizom Agrokora, pri čemu je pad vrijednosti dionica Leda (koji je u sastavu Agrokora) pridonijelo smanjenju ukupne vrijednosti indeksa od sedam. No, također postoje nekolicina izuzetaka, primarno Končar i Arena Hospitality Group. Unatoč velikom interesu investitora, ove dionice su bile jedne od vodećih pridonosnika negativnom kretanju indeksa. Končarov negativni doprinos indeksu dogodio se ponajviše kao rezultat negativnog sentimenta u tom periodu. Važno je za napomenuti da je cijena dionice Končara zabilježila veliki rast kada Končar nije bio dio indeksa, što je jako precijenilo negativni povrat u promatranom razdoblju. Usprkos tome, Končar je u prošloj godini pozitivno utjecao na CROBEX, s rastom cijene od otprilike 100 kuna po dionici. Nadalje, Dalekovod je imao negativan utjecaj na CROBEX zbog visoke razine zaduženosti i problema s likvidnošću. U zadnjem tromjesečju svjedočili smo Končarevoj dokapitalizaciji Dalekovoda, što je dodatno „razrijednilo“ cijenu Dalekovodih dionica. S druge strane, Arena Hospitality Group je jedna od vodećih turističkih kompanija u Hrvatskoj na koju je pandemija koronavirusa također imala vrlo negativan utjecaj, pogotovo na poslovanje te samim time i cijenu dionice.

Da zaključimo, hrvatsko tržište je zasigurno prošlo kroz težak period u posljednjih nekoliko godina. Ipak, smatramo da je povrat CROBEX-a pomalo podcijenjen, prvenstveno zbog širokog broja sastavnica indeksa, od kojih je poprilično veliki broj imalo negativan utjecaj na njegov povrat. Zbog toga, vjerujemo da unatoč lošem povratu indeksa, hrvatsko tržište i dalje nudi skrivene dragulje.