sve mu oprostili

Korporativna Amerika kleknula i 'ljubi prsten' moćnom Trumpu: Slijevaju se deseci milijuni dolara, može ih potrošiti kako želi

16.01.2025 u 22:18

Bionic
Reading

​​​​​​​Donald Trump priprema se za svoju drugu inauguraciju, a korporativna Amerika ovog puta ne štedi na donacijama. I dok je njegova prva pobjeda u utrci za Bijelu kuću 2016. zatekla korporacije nesigurne kako se postaviti prema kontroverznom političaru, sada su sve veće industrije zauzele jasan stav. 'Svi pokušavaju poljubiti prsten', slikovito je to opisao jedan lobist za Politico

Industrijski giganti iz sektora tehnologije, automobila, zdravstva i fosilnih goriva doslovno obasipaju Trumpov inauguracijski odbor rekordnim iznosima donacija, šaljući poruku podrške ne samo njemu, već i javnosti.

'Stigma Trumpove donacije, koja je u određenoj mjeri postojala prije osam godina, više ne postoji,' rekao je Brian Ballard, dugogodišnji fundraiser za Trumpa. 'Tko zna što će se dogoditi za dva mjeseca, ali trenutno je korporativna Amerika u potpunosti na Trumpovoj strani.'

Rekordne donacije najvećih kompanija

Trumpov inauguracijski odbor mogao bi prikupiti čak 250 milijuna dolara, procjenjuje Ballard. Među najvećim donatorima nalaze se neka od najpoznatijih imena u poslovnom svijetu. Pet najvećih tehnoloških kompanija na svijetu doniralo je najmanje milijun dolara svaka, bilo izravno ili putem svojih izvršnih direktora. Microsoft je udvostručio svoju prethodnu donaciju, dajući milijun dolara, dok je Google povećao svoj doprinos s 285.000 dolara na preko milijun.

Iz automobilske industrije, Toyota, Ford i General Motors svaki su uplatili milijun dolara, dok su farmaceutski gigant Pfizer, telezdravstvena tvrtka Hims & Hers i tvrtka specijalizirana za financijski softver Intuit slijedili njihov primjer. Robinhood, popularna aplikacija za trgovanje dionicama, otišao je korak dalje, doniravši čak dva milijuna dolara.

'Svi pokušavaju poljubiti prsten i pridobiti naklonost nove administracije,' rekao je anonimni lobist iz zdravstvene industrije za Politico. 'Nadamo se da će ova administracija biti prijateljskija od prethodne.'

Usporedbe radi, tijekom prve Trumpove inauguracije, korporacije su donirale znatno manje iznose, a mnoge su tada bile oprezne u javnom isticanju podrške nepredvidivom političaru. Ovaj put, ne samo da su donacije veće, nego se najavljuju mjesecima unaprijed kako bi se osigurala šira vidljivost.

Promjena stava nakon pobune na Kapitolu

Ova situacija oštra je suprotnost s razdobljem prije samo četiri godine, kada su brojne korporacije prekinule veze s Trumpom zbog njegove uloge u pobuni na Kapitolu 6. siječnja 2021. godine. Ipak, čak ni taj događaj, kao ni Trumpove kaznene osude i obećanja da će pomilovati sudionike pobune, nisu umanjili korporativnu želju za njegovom naklonošću.

Donald Trump na lansiranju rakete SpaceX
  • Donald Trump na lansiranju rakete SpaceX
  • Donald Trump na lansiranju rakete SpaceX
  • Donald Trump na lansiranju rakete SpaceX
  • Donald Trump na lansiranju rakete SpaceX
  • Donald Trump na lansiranju rakete SpaceX
    +5
Donald Trump na lansiranju rakete SpaceX Izvor: Profimedia / Autor: Brandon Bell / Getty images / Profimedia

'Jedno od pitanja koje će nova administracija postavljati tvrtkama kad zatraže sastanak jest: ‘Koji je bio vaš stav prema članovima koji nisu glasali za potvrdu izbora 2020. godine?’ Ako vaš odgovor bude ‘Obustavili smo sredstva’, oni će reći: ‘Nismo zainteresirani za sastanak s vama,' rekao je jedan republikanski lobist.

Manjak transparentnosti i etike

Donacije za inauguracije već dugo su predmet rasprava zbog nedostatka transparentnosti. Iako zakon nalaže da inauguracijski odbor mora otkriti svoje donatore 90 dana nakon preuzimanja dužnosti, ne postoji obaveza otkrivanja kako je novac potrošen niti gdje su preusmjerena preostala sredstva.

'Hoće li novac otići Trumpovim tvrtkama? Ne znamo i Trump nam nikad neće morati reći,' rekao je Craig Holman, voditelj vladinih poslova u nadzornoj grupi Public Citizen.

Za razliku od nekih prijašnjih predsjednika, poput Baracka Obame i Joea Bidena, koji su sami nametnuli ograničenja na donacije, Trump nije najavio nikakve takve mjere. Primjerice, Biden je zabranio donacije registriranih lobista i industrije fosilnih goriva te postavio gornju granicu od milijun dolara po donaciji. Obama je 2009. godine otišao još dalje, zabranivši sve korporativne donacije za inauguraciju.

Etički izazovi

Skupina demokratskih zastupnika u Kongresu poslala je pismo Trumpovom inauguracijskom odboru, tražeći informacije o tome kako se provjeravaju donatori kako bi se spriječilo kršenje zakona koji zabranjuje donacije stranih državljana.

Pritom su podsjetili na slučaj iz 2021. godine, kada je Trumpov inauguracijski odbor primio gotovo milijun dolara od pakistanskog investitora koji je kasnije optužen za poreznu utaju, kršenje financiranja kampanja i nesavjesno lobiranje.

No, s republikancima koji drže većinu, demokrati imaju malo političkih sredstava za provođenje nadzora.