Iako su maslinari itekako zadovoljni urodom, a uljare su pune, problem predstavlja sama količina ulja. Vremenski uvjeti ove godine nisu bili naklonjeni stvaranju ulja u plodovima, pa su masline zapravo vodenaste
Urod maslina ove godine je odličan, ali maslinari će imati manje ulja. Agronomi tvrde da su suša u srpnju i kolovozu te previše kiše i hladnoća u rujnu smanjile nakupljanje ulja u plodovima.
'Maslina nije mogla stvarati ulje nego se samo od vode debljala. Ploda ima više nego lani, a randmani su duplo niži nego lani. Velik je udio vode. Na primjer, jedna kašeta je lani težila 20 kilograma, danas je 26 kilograma. To je težina vode, a ne ulja unutra', objasnio je za Dnevnik.hr maslinar i vlasnik uljare Marijan Marijanović.
Kvaliteta u malim količinama
Zanimljivo, kvaliteta ulja je odlična, ali ga je ponegdje količinski i upola manje nego lani. 'Rod je dobar, količina plodova po stablu i hektaru je dobra, međutim postoci su gotovo duplo manji nego prošle godine, znači odrazit će se na količinu ulja', rekao je agronom Edi Družetić.
Manja količina će utjecati na cijenu, koja je već sad porasla. Dio maslinara je već podigao cijene za nekoliko eura, a neki će to tek učiniti. Litra maslinova ulja u Istri košta u prosjeku dvadesetak eura.
'Cijena ulja će najvjerojatnije ići gore. Poskupio je najam zemljišta za duplo, pesticidi za špricanje, radna snaga, prerada, više je ploda pa je sva ta prerada još skuplja tako da vidjet ćemo što će se događati, ali ne bi smjelo biti na istome', zaključio je Marijanović.