Izgledi za globalno gospodarstvo nisu tako sumorni kao što se procjenjivalo prije tri mjeseca, izjavio je dužnosnik Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), ukazujući na bolje od očekivanih pokazatelje iz razvijenih gospodarstava i Kine. U cjelini gledano, izgledi za globalno gospodarstvo i dalje su izazovni zbog pandemije koronavirusa i njezinih posljedica u mnogim gospodarskim sektorima, rekao je glasnogovornik MMF-a Gerry Rice.
Situacija je i dalje "nesigurna" u mnogim zemljama u razvoju i na tržištima u nastajanju, uz izuzetak Kine, rekao je Rice, napominjući da MMF također brinu i rastuće razine duga.
MMF bi 13. listopada trebao objaviti najnovije prognoze za svjetsko gospodarstvo. U lipnju je povećao procjenu pada globalnog BDP-a u 2020., predviđajući da će se smanjiti 4,9 posto, a ne tri posto kao što su bili procijenili u travnju.
Rice nije iznio najnovije brojke, no istaknuo je da su najnoviji podaci iz razvijenih gospodarstava i Kine bolji nego što se očekivalo.
„Podaci koji nam stižu u posljednje vrijeme sugeriraju da su izgledi možda manje sumorni no što su bili u vrijeme ažuriranih procjena 24. lipnja, s obzirom na naznake oporavka u nekim dijelovima globalnog gospodarstva”, kazao je novinarima na redovnom brifingu.
Ukazao je i na naznake postupnog oporavka globalne trgovine, nakon masovnih karantena uvedenih kako bi se suzbilo širenje virusa.
„Naglasio bih ipak da opasnost nije prošla i da su izgledi i dalje vrlo izazovni, ponajprije što se tiče mnogih tržišta u nastajanju i zemalja u razvoju, uz izuzetak Kine", kazao je dužnosnik MMF-a.
Mnoge od tih zemalja suočene su s kontinuirano slabom domaćom i slabijom inozemnom potražnjom, smanjenim doznakama iz inozemstva i padom u turizmu, pojasnio je.
„Kad se sve uzme u obzir, jako se pribojavamo da će ova kriza poništiti napredak iz proteklih godina u smanjenju siromaštva i ostvarivanju Ciljevima održivog razvoja”, istaknuo je Rice, aludirajući da ciljeve Ujedinjenih naroda o iskorjenjivanju siromaštva i nejednakosti.