(ne)utemeljen mit

Mogu li se dizalice topline ugraditi u starije kuće i zgrade bez izolacije?

31.05.2024 u 20:51

Bionic
Reading

Kritičari dizalica topline tvrde da je ta tehnologija najprikladnija za novogradnje, ali stručne studije pokazuju da se mogu uspješno ugraditi i u starijim, nedovoljno izoliranim nekretninama

Podaci Međunarodne energetske agencije (IEA) pokazuju da će broj instalacija toplinskih pumpi u EU porasti s dva milijuna godišnje u 2021. na više od četiri milijuna do 2025. godine, a do 2030. godišnje bi instalacije mogle doseći gotovo sedam milijuna.

Mnogi skeptici postavljaju pitanje mogu li toplinske pumpe učinkovito raditi u starijim zgradama ili bi trebale biti rezervirane samo za novogradnje?

U Velikoj Britaniji, piše Guardian, postoji uvjerenje da one učinkovito rade samo u modernim zgradama. Ovo je izazvalo zabrinutost da će velik broj viktorijanskih i kuća iz razdoblja prije Drugog svjetskog rata otežati vladin cilj da se do 2028. godine instalira 600.000 toplinskih pumpi godišnje.

Izvješće koje je 2021. naručila Energy and Utilities Alliance (EUA), organizacija koja predstavlja proizvođače plinskih kotlova, u suradnji s četiri plinske mrežne tvrtke, navodi da toplinske pumpe ne bi bile praktične za 54 posto britanskih kućanstava koja trenutno koriste plin za grijanje.

U izvješću je analizirano 22,7 milijuna nekretnina i zaključeno je da bi između osam i 12 milijuna kućanstava imalo 'ograničavajuće faktore' za zamjenu plinskih kotlova toplinskim pumpama. To uključuje kuće koje su loše izolirane ili izgrađene od čvrstih ciglenih zidova koje je teško izolirati, kao i domove s ograničenim prostorom za instalaciju toplinskih pumpi, poput stanova u visokim zgradama i kuća u nizu.

Kritičari dizalica topline tvrde da klasična goriva mogu brzo zagrijati kuće čak i ako su loše izolirane, a one pak, jer rade na principu stalnog protoka blage topline, imaju problema s postizanjem željene temperature u kućama koje nemaju dobru izolaciju.

EUA je kasnije negirala da namjerno širi dezinformacije o toplinskim pumpama, ističući da visoki troškovi i neugodnosti potpune obnove izolacije kuća za njihovu ugradnju znače da je to opcija 'za manjinu nekretnina'.

Istraživanje, koje je objavio 2022. Energy Systems Catapult (ESC), nezavisna istraživačka i tehnološka organizacija britanske vlade, čini se da opovrgava tvrdnje o nepraktičnosti dizalica topline u starijim zgradama.

Grupa je provela projekt u kojem su instalirali toplinske pumpe u 750 domova širom zemlje - od jugoistočne Škotske i Newcastlea do jugoistočne Engleske - kako bi testirali tehničku i praktičnu izvedivost velikih instalacija u postojećim britanskim domovima. Otkrili su da se one u nekretninama, uključujući viktorijanske kuće u nizu i stanove iz 1960-ih, mogu uspješno instalirati.

'Istraživanje nije identificiralo nijednu posebnu vrstu ili starost nekretnine u kojoj se toplinska pumpa ne može uspješno instalirati. Sugestija da postoje određeni tipovi kuća u Britaniji koji nisu prikladni za toplinske pumpe nije podržana iskustvom i podacima iz projekta', navodi se u izvješću ESC-a.

Fraunhofer Society, najveća europska istraživačka organizacija za primijenjenu znanost iz Njemačke, otkrila je da dizalice topline nadmašuju plinske kotlove čak i u zgradama starijima od 100 godina, a pratili su njih oko 300 tijekom 20 godina.

U studiji, provedenoj između 2018. i 2019. godine, institut je pratio zgrade stare između 15 i 150 godina koje su djelomično ili potpuno renovirane te opremljene toplinskim pumpama. Otkrili su da su one na zrak postigle prosječan sezonski učinak od 3,1, što znači da su bile više od tri puta učinkovitije od plinskih kotlova.

Ocjena je bila samo malo viša od prethodne studije, provedene desetljeće ranije, koja je otkrila da su sustavi toplinskih pumpi u većini starijih i nerestauriranih zgrada imali prosječan učinak od 2,6.

Za starije zgrade, poput viktorijanskih ili kuća izgrađenih prije Drugog svjetskog rata, važno je razmotriti dodatna poboljšanja, kao što su izolacija potkrovlja i zidova ili zamjena starih radijatora većim modelima i podnim grijanjem. Ova poboljšanja mogu pomoći u smanjenju potreba za grijanjem i olakšati rad dizalice topline.

Stanovi ili kuće u nizu s ograničenim vanjskim prostorom mogu zahtijevati alternativne opcije za instalaciju toplinske pumpe, poput montaže na zidu ili krovu.

Uglavnom, postoji veći izazov u dizajniranju uspješnih sustava toplinskih pumpi za starije zgrade, ali ne znači da je to nemoguće. Istraživanje ESC-a pokazuje da su one uspješno instalirane čak i u zgradama izgrađenima prije 1945. godine.

Kvalitetna instalacija ključna je za uspješan rad toplinske pumpe. Čak i ako je ona sama visokokvalitetna, loša instalacija može dovesti do lošijeg rada sustava. Stoga je važno osigurati da instalacijski radovi budu izvedeni profesionalno i prema specifikacijama.