BURZA U 2015.

Na Generi pobrali vrhnje, Đuro Đaković otrov za ulagače

14.08.2015 u 17:39

Bionic
Reading

Premda većina domaćih ulagača i dalje izbjegava ulaganje u dionice, atmosfera na Zagrebački burzi polako se mijenja. Nakon nekoliko sušnih godina, u prvom polugodištu većina kompanija uvrštenih na burzu bilježi pozitivne trendove u poslovanju što je tijekom ljeta dovelo i do solidnog rasta cijena većine dionica iz sastava Crobex indeksa. Kao i lani, najveći su dobitnici turističke dionice, a dobro se moglo zaraditi na pojedinim industrijskim i građevinskim dionicama

U prvom dijelu godine na Zagrebačkoj burzi prevladavali su negativni trendovi, a Crobex je uglavnom bio ispod razine s početka godine (1.745,44 bodova). Ljeto je donijelo promjenu raspoloženja pa Crobex je u kolovozu dosegnuo najvišu ovogodišnju razinu, a u odnosu na početak godine ojačao je gotovo 4 posto preskočivši psihološku granicu od 1.800 bodova. Za ljetni oporavak burze zaslužni su pozitivni makroekonomski pokazatelji, bolji poslovni rezultati kompanija, ali i stabilizacija globalnih tržišta nakon prevladavanja grčke krize.

Kretanje cijena dionica u sastavu Crobex indeksa pokazuje da je u 2015. zaključno s 13. kolovozom 17 dionica ulagačima donijelo zaradu, dok su na dionicama sedam kompanija pretrpjeli gubitke. Najbolje prilike za zaradu i ove godine su nudile dionice turističkih kompanija, koje predstavljaju najzdraviji dio hrvatskog gospodarstva. Visoke potencijale turističkih dionica oslikava kretanje sektorskog indeksa Crobex turist, koji je od početka godine ojačao 19,2 posto.

U top 10 dobitnika smjestile su se četiri turističke dionice, među kojima je apsolutni pobjednik opatijska Liburnija Riviera hoteli s rastom od 43,67 posto. Grupa LRH, koju čine hoteli matične tvrtke u Opatiji te hotelski kompleksi u Cavtatu i Portorožu, pod okriljem SN holdinga znatno je unaprijedila poslovanje. Tako je u prvih šest mjeseci ove godine ostvarila 18 posto više noćenja te 23 posto veće operativne prihode nego u istom lanjskom razdoblju, uz rast bruto operativne dobiti od 36 posto. Dvoznamenkasti rast cijena zabilježile su i prestižne hrvatske turističke grupacije – Valamar Riviera, Plava laguna i HUP Zagreb. Ovogodišnji rast cijena turističkih dionica samo je nastavak pozitivnog trenda prisutnog već nekoliko godina.

Među turističke dobitnice može se uvrstiti i rovinjska Adris grupa kojoj je, nakon prodaje duhanskog biznisa, turizam postala najvažnija djelatnost. Za skok cijene Adrisove dionice ipak je najzaslužnija uspješna prodaja TDR-a British American Tobaccou za neočekivano visokih 505 milijuna eura, popraćena prijedlogom izvanredne dividende od 40 kuna po dionici.

Visok rast cijena postigle su i dvije građevinske dionice – Ingra i Dalekovod. Ove tvrtke lani su uspješno zaključile predstečajnu nagodbu, a za uzlet njihovih dionica zasluži su ohrabrujući poslovni rezultati i osjetan rast ugovorenih poslova u inozemstvu.

Izvor: ZSE

Odlična prilika za zaradu je bila i dionica Kraša čija cijena ojačala više od 25 posto. Ljubitelji bankarskih dionica mogli su povećati ulog za više od 25 posto ulaganjem u dionicu Zagrebačke banke.

Solidan rast bilježi dionica Podravke nakon uspješno provedene javne ponude u kojoj je kompanija prikupili 510 milijuna kuna za financiranje akvizicije ljubljanskog Žita. Atraktivan prinos od 10,75 posto ostvarila je i dionica splitskog proizvođača auto dijelova AD Plastika, koji ove godine bilježi znatno bolje poslovne rezultat nego lani.

Ako uzmemo u obzir tržišno aktivne dionice izvan sastava Crobex indeksa, uvjerljivo najbolji izbor za ulaganje bila je dionica Genere. Promućurni ulagači koji su početkom godine kupovali dionice ove tvrtke po 54 kune, sada ih mogu prodati po 170 kuna. Za utrostručenu vrijednost dionica ove farmaceutske kompanije u većinskom vlasništvu zagrebačkog odvjetnika Marijana Hanžekovića, zaslužna je britanska tvrtka Dechra Pharmaceutical koja je nedavno preuzela većinski udjel u Generi i najavila ponudu za preuzimanje preostalih dionica po cijeni od 179,60 kuna po dionici.

Najveći su ovogodišnji gubitnici ulagači koji su tipovali na Atlantsku plovidbu. Dionica dubrovačke brodarske kompanije potonula je 30,67 posto, a glavni razlog za pad cijene su izrazito niske vozarine za rasute terete na svjetskom tržištu zbog kojih tvrtka već dulje posluje s gubitkom. Ogroman minus zabilježili su i ulagači u dionicu Hotela Maestral. Potražnja za dionicama dubrovačke hotelske kompanije u većinskom državnom vlasništvu znatno je oslabila nakon bezuspješnog pokušaja privatizacije.

Loše su prošli i dioničari Belja čije dionice su se našle na rasprodaji nakon objave neočekivano slabih poslovnih rezultata. U prvih šest mjeseci poljoprivredni kombinat u sastavu Agrokora zabilježio je pad prihoda od prodaje za 24 posto, a u usporedbi s lanjskom dobiti od 45,9 milijuna kuna ove je godine ostvaren gubitak od 19,8 milijuna kuna.

Dionica Đure Đakovića pokazala se kao pravi otrov za ulagače. Nakon što joj je lani cijena prepolovljena, nastavila je tonuti i ove godine izgubivši na vrijednosti gotovo 22 posto. Ulagače su opet razočarali poslovni rezultati slavonskobrodskog holdinga s iskazanim polugodišnjim gubitkom od 33,9 milijuna kuna.