Na svjetskim su tržištima cijene nafte prošloga tjedna ostale gotovo nepromijenjene jer se očekuje rast potražnje, ali i ponude ako Rusija i Ukrajina postignu mirovni sporazum.
Cijena barela na londonskom tržištu ojačala je prošloga tjedna 0,1 posto, na 74,74 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,4 posto, na 70,74 dolara. Prošloga tjedna cijene nisu osjetnije oscilirale dok su trgovci pratili reakcije na prijedlog predsjednika SAD-a Donalda Trumpa o mirovnim pregovorima između Rusije i Ukrajine.
Washington je poručio da bi mogao ukinuti sankcije na rusku naftu ako Moskva i Kijev postignu mirovni sporazum, a to znači da će ponuda na svjetskom tržištu biti povećana.
„Ako se pronađe rješenje za zaobilaženje sankcija koje je bivši američki predsjednik Joe Biden pred kraj mandata uveo osiguravateljima, prijevoznicima i proizvođačima ruske nafte, izvoz bi mogao biti nastavljen”, navodi se u izvješću Međunarodne agencije za energiju (IEA).
No, raste i potražnja. Analitičari JPMorgana procjenjuju da je potražnja za naftom porasla za 1,4 milijuna barela dnevno u odnosu na prošlu godinu, na 103,4 milijuna barela dnevno. Uz to, okončanje rata između Rusije i Ukrajine pozitivno bi utjecalo na rast europskih gospodarstava, a to bi, pak, ojačalo potražnju za energentima.
Na tržištima je mirno i zbog toga što je Washington odgodio uvođenje recipročnih carina, kojima je tjednima prijetio. Naime, nedavno je Trump najavio uvođenje recipročnih carina na uvoz iz svih zemalja koje naplaćuju carine na uvoz američkih proizvoda. Očekivalo se da će to učiniti prošloga tjedna, no Bijela kuća poručila je da se još analizira kojim bi zemljama trebalo uvesti ili povećati carine te da će zaključci biti poznati uskoro.
Nakon snažnog rasta početkom ove godine, posljednjih su tjedana cijene nafte izgubile sve te prethodne dobitke i sada se kreću na razinama od kraja prošle godine.