U RUSKOM VLASNIŠTVU

Najveći Vučićev strah se ostvario: Amerikanci uveli sankcije Naftnoj industriji Srbije

10.01.2025 u 17:05

Bionic
Reading

Kako je srpski predsjednik Aleksandar Vučić danima najavljivao, američko ministarstvo financija uvelo je sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS).

Ured za kontrolu inozemne imovine (OFAC) američkog Ministarstva financija objavio je ažurirani popis sankcioniranih pojedinaca i tvrtki, na kojem se spominje i Naftna industrija Srbije, koja je u većinskom vlasništvu ruskog Gazproma, javljaju srpski mediji.

OFAC je na svojim stranicama objavio odluku u kojoj stoji da će nametnuti sekundarne sankcije tvrtkama koje imaju veze s ruskim tvrtkama.

Sjedinjene Države uvele su neke od najstrožih sankcija ruskoj naftnoj industriji dosad. Sankcije su uvedene protiv 180 brodova, više desetaka trgovaca, dvije velike naftne kompanije i nekih rukovoditelja u ruskom naftnom sektoru, navodi se u dokumentu.

Sankcije su uvedene zbog rata u Ukrajini.

Dokument se poziva na stavak 11 Izvršne naredbe 14024, koji dopušta nametanje sankcija stranim financijskim institucijama koje su sudjelovale u određenim transakcijama povezanim s vojno-industrijskom bazom Rusije, uključujući sve osobe čija su imovina i udjeli u imovini blokirani prema Izvršnoj naredbi 14024, navodi se u izvješću.

Aleksandar Vučić u Dubrovniku
  • Aleksandar Vučić u Dubrovniku
  • Aleksandar Vučić u Dubrovniku
  • Aleksandar Vučić u Dubrovniku
  • Aleksandar Vučić u Dubrovniku
  • Aleksandar Vučić u Dubrovniku
    +11
Aleksandar Vučić u Dubrovniku Izvor: Cropix / Autor: Tonci Plazibat

Vučić je inače danima najavljivao kako će sankcije uvesti ne samo SAD, već i EU, a obzirom da nafta u Srbiju većinom stiže preko Jadranskog naftovoda, i to iz postrojenja u Omišlju, obratio se i premijeru Andreju Plenkoviću. 'Hrvati su korektni, ali ne mogu oni tu ništa', rekao je Vučić prije nekoilko dana.

Nakon službene objave sankcija, Vučić se obratio medijima i najavio da će kontaktirati Vladimira Putina, ali i novu američku administraciju kako bi, kako je rekao, 'vidjeli možemo li dobiti nekakve olakšice'. 'Od nas se traži potpuni izlazak ruskog kapitala iz NIS-a. NIS će nastaviti normalno da posluje, ali s planom vlasničke transformacije koji će odobriti SAD moramo krenuti odmah. Sve se mora završiti u roku od 45 dana', rekao je.