Svjetska robna razmjena stagnirat će u ovoj godini, uz znatno slabiji rast azijskog izvoza i oštar pad u Sjevernoj Americi pod utjecajem američkih carina, izračunala je u srijedu Svjetska trgovinska organizacija (WTO)
Obujam svjetske robne razmjene smanjit će se ove godine za 0,2 posto, izračunali su u WTO-u na temelju "mjera" koje su bile na snazi 14. travnja, uključujući i američku suspenziju "recipročnih carina".
Neutralni scenarij s "niskom razinom" carina pokazuje pak 3-postotno povećanje razmjene zahvaljujući poboljšanim makroekonomskim prilikama.
Ako pak SAD za 90 dana uvede trenutno suspendirane nove carine, svjetska robna razmjena mogla bi se smanjiti za čak 1,5 posto, najoštrije od pandemijske 2020. godine, pokazuju izračuni WTO-a.
U 2024. vrijednost svjetskog izvoza robe izražena u dolarima porasla je za dva posto, na 24,43 bilijuna dolara, kada se uključi i trgovina unutar Europske unije.
Kina je bila najveći izvoznik s vrijednošću isporučene robe od 3,58 bilijuna dolara, utvrdio je WTO.
Najveći uvoznik bio je pak SAD s vrijednošću uvezene robe od 3,36 bilijuna dolara.
Europska unija zauzela je pak drugo mjesto na ljestvici "trgovaca", s vrijednošću izvoza od 2,8 bilijuna dolara i vrijednošću uvoza od 2,63 bilijuna dolara, objavio je WTO.
Preusmjereni tokovi
U ovoj godini posebno oštar pad robne razmjene zabilježit će po scenariju koji se temelji na važećim trgovinskim mjerama Sjeverna Amerika, uz pad izvoza za čak 12,6 posto, izračunali su.
Uvoz robe u Sjevernu Ameriku trebao bi se smanjiti za 9,6 posto.
Izvoz i uvoz u Aziji trebali bi porasti za samo 1,6 posto, otprilike upola slabije no što je WTO bio prognozirao u listopadu.
Europski izvoz trebao bi porasti za jedan posto, a uvoz za 1,9 posto, za 0,3 postotna boda slabije no što su pokazivale prognoze od prošle jeseni.
Utjecaj Azije i Europe na svjetsku razmjenu trebao bi i ove godine biti pozitivan, ali nešto manji nego što je pokazivao neutralan scenarij s nižim carinama, istaknuo je WTO.
Poremećaji u američko-kineskoj trgovini preusmjerit će robne tokove i potaknuti strahovanja u drugim zemljama od pojačane kineske konkurencije, upozoravaju u WTO-u.
Kineski izvoz robe u druge svjetske regije, uz iznimku Sjeverne Amerike, porastao bi u takvim uvjetima za četiri do devet posto.
Američki uvoz tekstila, odjeće i električne opreme iz Kine naglo bi se pak smanjio, što bi otvorilo priliku drugim dobavljačima da popune 'rupu'.