Novi Zeland i Australija objavili su kako surađuju s nizom zemalja na mogućem zajedničkom odgovoru kojim bi zaštitili slobodnu trgovinu, nakon što je SAD uveo niz novih carina na njihov izvoz, među ostalim i s Europskom unijom
Novozelandski premijer Christopher Luxon kazao je kako je razgovarao s čelnicima Singapura, Vijetnama i Malezije, kao i s predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen, o jačanju međunarodne suradnje u području trgovine.
Luxon je, u govoru održanom u četvrtak, predložio mogućnost da članice Europske unije i sve zemlje koje su potpisnice Sveobuhvatnog i progresivnog sporazuma za transpacifičko partnerstvo (CPTPP) zajednički djeluju u obrani pravila međunarodne trgovine.
Globalna trgovina našla se pod pritiskom nakon što je američki predsjednik Donald Trump prošlog tjedna najavio sveobuhvatne carine na robu iz mnogobrojnih zemalja, što je izazvalo uzvratne carine većine tih zemalja, čime se povećala nestabilnost na svjetskim tržištima. U iznenadnom zaokretu u srijedu, Trump je najavio 90-dnevnu odgodu najavljenih carina za većinu zemalja.
Moguć zajednički odgovor
Australska ministrica vanjskih poslova Penny Wong izjavila je kako su australski ministri razgovarali s državama jugoistočne Azije, Japanom, Južnom Korejom, Indijom i EU-om o mogućem zajedničkom odgovoru na američke mjere. "Postoji skupina zemalja koja vidi prednosti slobodne, otvorene i poštene trgovine," rekla je Wong.
Premijer Luxon je na društvenoj mreži X naveo kako je telefonski razgovarao s premijerima Singapura, Vijetnama i Malezije o očuvanju trgovinskih pravila temeljenih na međunarodnim normama s ciljem poticanja gospodarskog rasta. Dodao je da je s predsjednicom Europske komisije razgovarao o tome kako EU i Novi Zeland mogu zajednički poduprijeti trgovinska pravila koja su ključna za radna mjesta i rast novozelandskog gospodarstva.
Novi Zeland, Singapur, Vijetnam i Malezija članice su CPTPP-a, trgovinskog sporazuma koji uključuje i Australiju, Kanadu, Čile, Japan, Meksiko i Ujedinjeno Kraljevstvo.
Zasad nema odgovora uzvratnim carinama
"Jedna od mogućnosti je da članice CPTPP-a i Europska unija zajedno nastupe kao zagovornici trgovine utemeljene na pravilima i konkretno se obvežu kako bi to ostvarili u praksi," rekao je Luxon.
Najavio je i posjet Ujedinjenom Kraljevstvu krajem travnja, gdje će s britanskim premijerom Keir Starmerom razgovarati o trgovini, sigurnosti i geopolitičkim temama. "Ne možemo zagovarati novozelandske interese iz udobnosti doma. Moramo se pozicionirati kao aktivni zagovornici i svojih gospodarskih interesa i institucija koje ih podupiru," poručio je Luxon.
Trump je Australiji i Novom Zelandu uveo 10-postotne carine, što je najniža stopa među novim carinama. Canberra i Wellington zasad su poručili kako neće odgovoriti uzvratnim carinama. Prošle godine oko 12 posto novozelandskog i pet posto australskog izvoza bilo je usmjereno prema SAD-u.