Od danas socijalno najugroženiji mogu početi s prijavama za otpis dugova. Mjera kojom bi moglo biti obuhvaćeno oko 60 tisuća najsiromašnijih trebala bi im barem malo olakšati svakodnevnu borbu za preživljavanje. Na internetskim stranicama Fine građanima su dostupni svi podaci vezani uz otpis dugova ili odgodu ovrha te svi potrebni dokumenti i obrasci za taj postupak
Prva je na redu najugroženija grupa dužnika, onih koji se nalaze u sustavu socijalne skrbi. Njih je otprilike 9.000, potvrdili su HRT-u iz Ministarstva socijalne politike i mladih. Svi oni mogu doći u bilo koju od 175 Fininih poslovnica u Hrvatskoj i provjeriti nalaze li se na popisu dužnika koji mogu podnijeti zahtjev za otpis duga, a trebaju ponijeti osobnu iskaznicu i OIB.
Ukoliko se nalaze u Registru otpisa dugova, dobit će ispis pregleda duga. Potom će otići u ovlašteni Centar za socijalnu skrb, u kojem će dobiti potvrdu o primanju socijalne naknade, a u njemu će naći i pripremljene zahtjeve za otpis duga. Djelatnici Centra pomoći će im ukoliko budu imali nekih nedoumica prilikom ispunjavanja. Kada ispune zahtjev, mogu ga osobno odnijeti vjerovniku u poslovnicu recimo HEP-a ili ga poslati poštom.
Važno je reći da će dužnik, ukoliko se dug odnosi na više vjerovnika, recimo HEP, komunalno poduzeće i teleoperatera, svakom od njih uputiti poseban zahtjev. Oni moraju u roku od 15 dana potvrditi Centru za socijalnu skrb da su zaprimili zahtjev i potom u roku od 15 dana otpisati dug.
Vlada je sredinom siječnja prihvatila sporazum o oprostu dugova (prema teleoperaterima, bankama, javnim poduzećima i gradovima) do 35.000 kuna najsiromašnijim građanima, onima koji nemaju novca ni imovine da ga vrate. Procjenjuje se da je takvih građana otprilike 60.000. Ovoga četvrtka sporazumu je pristupila i Porezna uprava