Porez na nekretnine da. Ali ne sada, ne u situaciji pada potrošnje, pada BDP, smatra Nikola Mijatović, profesor na Katedri za financijsko pravo i financijsku znanost zagrebačkog Pravnog fakulteta. U intervjuu za Jutarnji list Mijatović upozorava kako je Njemačka prije 20 godina ukinula sličan porez jer su za državu bili preveliki troškovi
'Ideja je dobra, ali problem je u provođenju. S porezom na nekretnine bilo bi najbolje da se odredi granična vrijednost iznad koje se porez plaća, a da se za ostale nekretnine ne plaća porez. I tada bi se stvarno oporezivale nekretnine onih vlasnika koji ih imaju u vrijednosti većoj od 400 ili 500 tisuća eura. A oni su sposobni platiti', smatra Mijatović.
Za porez, kaže, vrijedi pravilo: što je više stopa, olakšica i oslobođenja, to je porez kompliciraniji i skuplji za ubiranje.
Boji se kako će uvođenjem poreza na nekretnine još više pasti potrošnja građana.
'To ima psihološki učinak, ljudi koji imaju nešto novca, ne troše. Štede. Dogodit će se da lokalne samouprave ubrati nešto novca od poreza na nekretnine, ali s druge strane bi proračunski prihodi na potrošačkim porezima mogli znatno opasti. A naš se proračun oslanja upravo na potrošačke poreze. Šteta će biti veća od koristi', mišljenja je Mijatović.
Kako bi se oživjelo zamrlo tržište nekretnina trebao bi smanjiti porez na promet nekretnina. Mijatović je uvjeren kako i s manjom stopom ( sad je pet posto na cijenu), država ne bi ništa izgubila jer bi se razmjerno rezanju stope povećao promet nekretninama.
Predlaže i uvođenje većeg poreza na nasljedstvo koji je pet posto, a u svijetu je taj porez od čak 50 do 70 posto.