Dijamantna mladež

Ovih osmero ljudi mlađih od 30 već su uspjeli postati milijarderi

26.11.2017 u 21:10

Bionic
Reading

Među svjetskim milijarderima mlađim od 30 godina većina ih dolazi iz Europe, a omjer onih koji su bogatstvo naslijedili u odnosu na one koji su ga uspjeli steći vlastitim radom iznenađujuće je ravnomjerno raspoređen

Popularna lista milijardera koju sastavlja američki magazin Forbes prepuna je dobro situiranih sredovječnih i osoba u zrelim godinama, što je i razumljivo uzme li se u obzir to da je za ostvarivanje velikog bogatstva često potrebno mnogo truda i pokušaja, a time i vremena. No među više od dvije tisuće milijardera na listi nalazi se i grupica od osmero njih koji još nisu proslavili ni trideseti rođendan.

Forbesova lista nije baš u potpunosti reprezentativna jer u obzir uzima samo osobe čije bogatstvo glasi na njih, što znači da djeca milijardera koja bi po godinama možda i spadala među mlađe bogataše i čijoj se ekstravaganciji i razbacivanju novcem nerijetko može svjedočiti na društvenim mrežama, ali koji i dalje ovise o 'džeparcu', nisu na listi. No popis ipak otkriva nekoliko zanimljivosti.

Među svjetskim milijarderima mlađim od 30 godina većina ih dolazi iz Europe. Od njih osmero samo je dvoje Amerikanaca, no Sjedinjene Američke Države ipak su obećana destinacija.

Europska mlada buržoazija svoje bogatstvo uglavnom duguje obiteljskom nasljedstvu, a oni koji su svoju poziciju na prestižnoj listi dosegnuli vlastitim zalaganjem obogatili su se u Americi.

Alexandra i Katharina Andresen

Alexandra i Katharina Andresen
  • Johan, Alexandra i Katharina Andresen
  • Johan, Alexandra i Katharina Andresen
  • Katharina Andresen
  • Alexandra Andresen
  • Johan Andresen
    +4
Alexandra, Katharina i Johan Andresen Izvor: Ferd / Autor: Frédéric Boudin

Troje najmlađih dolazi, pomalo neočekivano, iz Norveške. Najmlađe milijarderke na svijetu su sestre Andresen: 21-godišnja Alexandra i njena godinu dana starija sestra Katharina. Sestre, čije pojedinačno bogatstvo Forbes procjenjuje na po 1,2 milijarde dolara, u posjed impresivne imovine došle su nakon što je njihov otac Johan Andresen svakoj prenio 42 posto obiteljske investicijske kompanije Ferd.

Prezime Andresen je već više od stotinu godina dobro poznato u kućanstvima Norveške, prvenstveno po brendu duhana Tiedemanns. Prije desetak godina obitelj je svoje duhansko poslovanje prodala za nešto manje od pola milijarde dolara, a obiteljska investicijska kompanija Ferd, koju i dalje kontrolira otac Johan, bavi se upravljanjem investicijskim fondovima i privatnim ulaganjima.

Mlađa sestra Alexandra bavi se dresurom konja i konjičkim sportom, a Katharina, prema dostupnim informacijama, studira u Amsterdamu.

Gustav Magnar Witzøe

Grupicu najmlađih milijardera u svijetu dopunjava treći Norvežanin, 24-godišnji Gustav Magnar Witzøe, kojem je otac prije nekoliko godina ustupio nešto manje od polovice vlasništva u kompaniji Salmar. Ta je kompanija jedan od najvećih svjetskih uzgajivača i prerađivača lososa. Tvrtku je 1991. godine osnovao otac Gustav koji je vodi i danas i koji je modernizirao norvešku ribarsku industriju, što je dijelom dovelo do toga da ona postane jednom od najjačih tamošnjih gospodarskih grana.

Forbes procjenjuje da mlađi Gustav trenutno raspolaže bogatstvom od oko 1,9 mlrd. dolara.

Ludwig Theodor Braun

Nešto siromašniji – sa 'samo' 1,2 milijarde dolara - i nešto stariji, 27-godišnji Nijemac Ludwig Theodor Braun zaključuje grupu najmlađih europskih milijardera koji su do novca došli zahvaljujući imućnim obiteljima. Ludwig Theodor sin je Ludwiga Georga Brauna koji je u posljednjih četrdesetak godina iz kompanije B. Braun Melsungen stvorio jednog od vodećih svjetskih dobavljača medicinske opreme. Kompanija zapošljava više od 50 tisuća ljudi, a mladi Braun u njoj drži oko deset posto vlasništva.

John i Patrick Collison

Na listi milijardera po starosti nakon nabrojane četvorke slijede dva tandema koje čine 27-godišnjak i 29-godišnjak. Prvi tandem su braća John i Patrick Collison. Mlađi John i dvije godine stariji Patrick danas su najpoznatiji po kompaniji Stripe koja se bavi financijskim transakcijama na internetu.

John nosi titulu najmlađeg svjetskog milijardera koji je sam stvorio svoje bogatstvo, a do nje je stigao prije godinu dana, kad je u jednom investicijskom krugu vrijednost tvrtke Stripe procijenjena na 9,2 milijarde dolara. Forbes danas bogatstvo svakog od braće procjenjuje na po 1,1 milijardu dolara.

Braća Collison odličan su primjer priče o mladim i talentiranim ljudima koji su uspjeli zahvaljujući svojim idejama. Odrasli su u ruralnom dijelu zapadne Irske, a od najmlađih dana pokazivali su interes za računala i tehnologiju. Kako je koji završio srednju školu, tako su se prijavili na najprestižnije američke fakultete, stariji Patrick na Massachusetts Institute of Technology, a John nakon njega na Harvard, no obojica su napustili fakultete prije diplomiranja. Još dok je John bio maloljetan braća su pokrenula tvrtku koju su u ožujku 2008. godine prodali jednoj kanadskoj kompaniji, a zahvaljujući tom potezu postali su milijunaši.

Dvije godine kasnije u Silicijskoj dolini pokrenuli su Stripe kao tvrtku koja se bavi financijskim transakcijama. Tvrtka danas zapošljava više od 700 ljudi, ali ima i 100 tisuća korporativnih klijenata koji koriste njenu tehnologiju.

Evan Spiegel i Bobby Murphy

Slična priča, ali koja govori o puno poznatijem Snapchatu, vezana je uz drugi tandem i posljednju dvojicu milijardera mlađih od 30 godina. Dvadesetsedmogodišnji Evan Spiegel i dvije godine stariji Bobby Murphy danas svaki raspolažu s oko 2,8 mlrd. dolara, procjenjuje Forbes. Spiegel i Murphy poznati su kao osnivači Snapchata, aplikacije za pametne mobitele koja korisnicima omogućuje međusobno slanje tekstualnih i audiovizualnih poruka koje se nakon što su pročitane automatski brišu.

Iako je sam začetak ideje uključivao trećeg partnera, Reggieja Browna, Spiegel i Murphy su vrlo rano prekinuli suradnju s njime tako da je bogatstvo kojim danas raspolažu najvećim dijelom njihova vlastita zasluga. U proljeće ove godine Snap Inc. (što je ime same kompanije koja razvija aplikaciju) izlistao je svoje dionice na burzi, a tržišna vrijednost joj se trenutno kreće oko 15 milijardi dolara. U Snapchatu tvrde da su u trećem tromjesečju imali oko 178 milijuna aktivnih korisnika dnevno.

Popis najmlađih svjetskih milijardera pokazuje da među njima ima i bogatih nasljednika, ali i onih koji su do enormnih iznosa na računima došli zahvaljujući svojem trudu, idejama, a vjerojatno i uz pomoć malo sreće. No mnogo se puta pokazalo kako nagli put do bogatstva može krenuti i u drugom smjeru, tako da čak i ovakvi basnoslovni iznosi ne moraju biti garancija za to da njihovi vlasnici mogu bez brige desetljećima čekati starost. 'Kolo od sreće uokoli vrteći se ne pristaje...', pisao je, uostalom, još prije nekoliko stoljeća Ivan Gundulić.