Suvlasnik Europapress holdinga i najveći novinski izdavač u Hrvatskoj Ninoslav Pavić žestoko se obrušio na izmjene Zakona o PDV-u i Ministarstvo kulture, koje je dnevnim novinama s više od 25 tisuća riječi autorskog teksta u svakom izdanju odobrilo najnižu stopu PDV-a od pet posto
'To je sve skupa jedan ćušpajz, ideja brojanja riječi je na rubu pameti i takvo nešto doista ne bi mogao smisliti netko tko zna bilo što o medijima', kazao je Pavić u razgovoru za Radio Dalmaciju.
'K tome, imate i situaciju u Ministarstvu kulture gdje su se skupili razni lunatici na čelu s ministricom, koji na medije i novine gledaju iz svog kuta. A to znači, recimo, da neki njen Vijenac dobije 600 tisuća kuna godišnje. A zašto? Za koju kvalitetu tekstova? Je li zato što su nerazumljivi i nevažni? Ili, zašto iz zagrebačke gradske blagajne nekih petnaestak opskurnih portala dobiva keš lovu? Zašto? Ima li neki natječaj oko toga?' zanima Pavića.
Po njemu, izmjene Zakona o PDV-u trebalo je provesti drugačije, pažljivije te je trebalo vrednovati značaj novina i istovremeno izbjeći situaciju da vlast ulazi u njihov sadržaj.
'Vlast je zakoračila u minsko polje ne razumijevajući kakve su konzekvence. Uzeli su pravo da određuju je li tekst vredniji od neke slike, jesu li neke novine tabloid ili ne... Ljudima koji su na vlasti uvijek pokušavam objasniti da sve mjere i zakoni koje donose u roku od dvije godine mogu biti instrument neke suprotne strane i zato je važno da postoje demokratski standardi koji će vrijediti u svim situacijama', smatra suvlasnik EPH.
'A oporba? Ma to nema veze, oni o tome ništa ne misle... Da su mislili, mogli su misliti na vrijeme', dodao je Pavić.
Novinar Radio Dalmacije Rade Županović upitao ga je i za komentar pokrenute predstečajne nagodbe u Europapress holdingu, pa je odgovorio da je uzrok tome veliko EPH-ovo ulaganje u Slobodnu Dalmaciju.
'Propao je Vjesnik, propala je Borba, puno novina je propalo, ali Slobodna Dalmacija je opstala i jača je nego ikada. Prvi put u svojoj povijesti nema kredita i dugova, ali OK, zbog toga EPH kašlje. Godinama su nas optuživali i proganjali da smo dobili Slobodnu Dalmaciju na poklon, a mi smo zapravo investirali 50 milijuna eura! Četiri godine imali smo gubitke od 12 milijuna godišnje i to je strahovit teret koji se poklopio s padom potrošnje, padom BDP-a i ozbiljnom ekonomskom krizom, pa smo uletjeli u procjep u kojemu su krediti kojima se Slobodna Dalmacija oprala – ostali nama. To je naš jedini problem, nemamo drugih', dodao je Pavić.
'Paradoksalno, optužuju vas da ništa nismo investirali, a s druge strane imamo problema baš zato što smo investirali. Možda sam bio i nepravedan prema ljudima u Zagrebu, jer da nismo investirali toliko novca vjerojatno bi danas Jutarnji list bio drugačiji. Ali ne mogu reći da mi je žao. Što jedan urednik ili novinar može poželjeti više od toga da spasi jedne takve novine', zaključio je Pavić.