Ministar rada Marin Piletić u srijedu je, komentirajući je li vrijeme da i privatni sektor počne dizati plaće radnicima jer si dobar dio njih neće moći priuštiti dostojanstven Uskrs, rekao da je privatni sektor u prošloj godini povećao plaće na razini 15 posto
'Privatni sektor i u prošloj i u pretprošloj godini je značajno povećao plaće, u prošloj godini na razini 15 posto. Ono što Vlada ima kao instrument da određuje tempo i povećanja plaća u realnom sektoru je odluka o minimalnoj bruto plaći koju donosimo koncem svake godine za onu sljedeću', rekao je ministar Piletić.
Piletić je podsjetio da je Vlada 2023. na 2024. povećala minimalnu plaću za 20 posto a onda i 2024. na 2025. za 15 posto, te da su prosječne plaće u mandatu ove Vlade, i realan i javni sektor, povećane za nešto više od 76 posto.
'Umirovljenike nismo zaboravili niti u jednom paketu'
'Svjesni smo svih inflatornih pritisaka i nije ovo nikakva novost ni po pitanju uskrsne košarice, Vlada je kroz osam paketa i građanima i kućanstvu omogućila dostupnost svega onoga što jedno kućanstvo mora imati, a to su dostupni energenti po povlaštenoj, reguliranoj cijeni kojoj Vlada ne dopušta da se prilagodi onim tržišnim uvjetima i da svako naše kućanstvo u prosjeku plaća niže režije na mjesečnoj razini', istaknuo je ministar.
Dodao je da su omogućili tu cijenu i javnom sektoru i po pitanju javnih ustanova, bolnica, dječjih vrtića, škola, zdravstvenih usluga da se i njima povećanje cijena energije ne osjeti na standardu koji omogućavaju korisnicima.
Što se tiče umirovljenika, Piletić kaže da ih nisu zaboravili niti u jednom paketu, štoviše imali su više paketa za njih, 11 jednokratnih novčanih isplata koje sada kroz predloženi Zakon o mirovinskom osiguranju definiraju kroz trajan godišnji dodatak kojeg će svake godine dobivati svi umirovljenici, a dodatak će biti vezan uz godine mirovinskog staža.
Očekujemo da se inflatorni pritisci ove godine ispušu
'Očekujemo da se ti inflatorni pritisci, a vidi se to i po svim pokazateljima o kojima nas informira Državni zavod za statistiku, ispušu ove godine, da on bude znatno niži nego onih 2,9 prošle godine i da se vratimo u ono razdoblje kada inflacija nije bila toliko dominantna tema u hrvatskoj javnosti', poručio je Piletić.
Na pitanje planira li Vlada i za 70 radnika koji i dalje čekaju isplatu plaća splitske Dalme koja je u stečaju, napraviti sličan iskorak kao što je bilo i s radnicima Dalmacijavina, istaknuo je da Vlada razmišlja o cjelovitom rješenju.
'Ministar financija i potpredsjednik Vlade (Marko) Primorac dobio je zadatak da kroz analizu i osnivanje radne skupine vidimo koje bi bilo trajno rješenje', istaknuo je Piletić.
Povećan broj osiguranja radničkih tražbina
Podsjetio je da je i za te radnike država osigurala još 2012. isplatu onoga što je bio zakonski minimum.
Rekao je i da su kroz Agenciju za osiguranje radničkih tražbina povećali broj osiguranja radničkih tražbina i u slučaju blokade i u slučaju stečaja i na taj način preveniraju da do ovakvih situacija više u Hrvatskoj ne dođe.
Vezano za inspekciji nadzor 'Prozora života', mjesta za ostavljanje neželjene novorođenčadi, Piletić je rekao da očekuje da će nalaz idući tjedan biti gotov. Samim time bit će upoznati oni nad kojima se nadzor provodio, a samim time i zainteresirana javnost.