Na Wall Streetu su u utorak Dow Jones i S&P 500 porasli, zahvaljujući boljim nego što se očekivalo poslovnim rezultatima nekoliko trgovačkih lanaca, dok je Nasdaq indeks blago pao
Dow Jones porastao je 239 bodova ili 0,71 posto, na 34.152 boda, a S&P 500 0,19 posto, na 4.305 bodova. Nasdaq indeks oslabio je, pak, 0,19 posto, na 13.102 boda.
Rast Dow Jones i S&P 500 indeksa ponajviše se zahvaljuje snažnom rastu cijena dionica Walmarta, za 5,1 posto, i Home Depota, za 4,1 posto.
Objavivši kvartalne poslovne rezultate, Wallmart je smanjio procjene pada dobiti u ovoj godini, dok je Home Depot nadmašio očekivanja analitičara po pitanju kvartalne prodaje.
I dok je trgovački sektor ojačao, tehnološki je blago pao, nakon znatnog rasta dan prije, što je pritisnulo Nasdaq indeks.
Nakon oštrog pada u prvoj polovici godine, S&P 500 indeks porastao je gotovo 14 posto od sredine lipnja, što se, među ostalim, zahvaljuje boljim nego što se očekivalo kvartalnim poslovnim rezultatima kompanija.
Većina kompanija iz sastava S&P 500 indeksa obavila je rezultate za drugo tromjesečje, pri čemu je njihova dobit porasla 9,7 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje. Prije mjesec i pol dana očekivao se rast zarada za 5,6 posto.
Pozitivno na tržište posljednjih dana utječe i nada ulagača da će američka središnja banka uspjeti 'mekano prizemljiti' gospodarstvo, dok oštro povećava kamatne stope kako bi suzbila inflaciju, koja se kreće na najvišim razinama u više od 40 godina.
Fed je od ožujka podignuo kamatne stope za 2,25 postotnih bodova, a najavljuje i daljnja povećanja, što će usporiti rast gospodarstva.
Po široko prihvaćenoj definiciji, američko je gospodarstvo već u recesiji jer je u posljednja dva tromjesečja blago palo na kvartalnoj razini.
I na europskim su burzama cijene dionica jučer porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,36 posto, na 7.536 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,68 posto, na 13.910 bodova, a pariški CAC 0,34 posto, na 6.592 boda.