Visoki trgovački sud odbio je žalbu Nezavisnog sindikata Jadrankamena na otvaranje stečaja što je sindikalni šef Tonči Drpić odmah zamjerio novoj stečajnoj upraviteljici Anči Bašić koju je dočekao, kako je i najavio, s bijelom ružom, a onda optužio za laž da 'ruža neće uvenuti na Braču' i prozvao je 'padobrancem'
'Stečajni postupak nad Jadrankamenom postao pravomoćan i postupak se nastavlja', kazao je Ivan Basić, predsjednik Trgovačkog suda u Splitu, piše Slobodna Dalmacija, podsjećajući da je Trgovački sud u Splitu 29. ožujka 2012. donio rješenje o otvaranju stečaja nad Jadrankamenom. Nezavisni sindikat se kao zainteresirana stranka žalio na otvaranje stečaja te je sudac 13. travnja tu žalbu odbio kao nedopuštenu, a Sindikat se na to žalio Visokom trgovačkom sudu.
Vijeće VTS-a je na sjednici održanoj 17. svibnja 2012. obrazložilo da žalbu protiv rješenja o otvaranju stečaja može podnijeti osoba koja je bila zastupnik dužnika do dana nastupanja pravnih posljedica otvaranja stečaja što bi u ovom slučaju značilo predsjednik Uprave Jadrankamena.
'Nezavisni sindikat ne spada u krug procesno legitimiranih osoba za podnošenje žalbe protiv rješenja o otvaranju stečaja nad Jadrankamenom', obrazložilo je Vijeće VTS-a u rješenju.
U međuvremenu, nova stečajna upraviteljica 'Jadrankamena' Anči Bašić jutros se uputila tvrtku u Pučišćima na Braču i susrela s radnicima: 'Krenimo iz početka, da vam bude bolje, od sutra svi na svoja radna mjesta', kazala je Bašić te istaknula da je za nastavak proizvodnje potrebno povjerenje između nje i radnika, kao i dobra volja svih vjerovnika da se kroz stečajni plan vjerovnici namire, a proizvodnja nastavi.
Bašić je i bila ta koja je radnicima prenijela informaciju o potvrđivanju stečaja i premda ju je Tonći Drpić, predsjednik nezavisnog sindikata Jadrankamena, dočekao s bijelom ružom, na čemu mu se ona zahvalila, kad se doznalo da je stečaj otvoren, preokrenula se situacija.
Drpić je odmah kazao da Bašić neće dugo biti stečajna upraviteljica: 'Ogorčeno laže da ruža neće uvenuti na Braču.' Zamjera joj to što je stečaj otvoren i pita 'što će stečajna upraviteljica raditi najviše iz Splita; koji je to stečaj brzo završio, a Jadrankamen može odmah raditi sa 300 ljudi koliko ima narudžbi'.
'Trgovački sud u Splitu poslao nam je padobranca da vodi stečaj. Ogorčeni smo i nezadovoljni ponašanjem nove stečajne upraviteljice koja, kao i njezin prethodnik Ivo Bućan, namjerava razgovarati s našim poslovodstvom koje je dovelo Jadrankamen u sadašnje stanje. Zato ćemo već sljedećih dana ići na razgovore sa Vladom jer želimo spasiti naše poduzeće kojem samo treba jedan predstavnik Uprave i već sutra možemo nesmetano raditi', izjavio je Drpić.
Po njegovim riječima, nova stečajna upraviteljica, nakon što je u 11 sati ušla u pogon Jadrankamena gdje su je dočekali radnici i predstavnici sindikata, obratila se zaposlenicima kojima je govorila o stečajnim pravima, te najavila da potom treba razgovarati i s poslovodstvom Jadrankamena.
'Bivši stečajni upravitelj zabranio je uplate naloga sve dok on ne uđe u poduzeće pa tako danas nemamo ni jednog naloga za rad u Jadrankamenu iako bi mogli imati posla koliko želimo. Kome je to u interesu? Najgore je što će stečajna upraviteljica naš stečaj voditi iz Splita, što je isto kao i ponašanje naših poslovođa koji se mjesecima ne pojavljuju u Pučišćima na svom radnom mjestu, a vode Jadrankamen', naglasio je Drpić.
Nezadovoljstvo radnika Jadrankamena nakon jutrošnjeg sastanka sa stečajnom upraviteljicom dokazuje i njihova gotovo jednoglasna odluka da vođe sindikata već sljedećih dana dogovore sastanak u Vladi gdje se nadaju da bi se njihov 'gordijski čvor' mogao riješiti.