kresanje javne uprave

Rasplakao se šef američke Porezne: Oko 6.000 zaposlenih u vrijeme Bidena dobit će otkaz

21.02.2025 u 07:00

Bionic
Reading

Uplakani izvršni direktor američke Porezne uprave (IRS) najavio je zaposlenicima u četvrtak da će ih oko 6.000 biti otpušteno, izjavila je za Reuters osoba upoznata s tim pitanjem, a time bi se smanjio broj zaposlenika u toj upravi za otprilike šest posto u jeku sezone podnošenja poreznih prijava

To smanjenje broja djelatnika dio je sveobuhvatnih nastojanja predsjednika Donalda Trumpa da skreše broj zaposlenih, a usmjerena su na regulatore banaka, šumske radnike, raketne znanstvenike i desetke tisuća drugih državnih službenika.

Sve predvodi tehnološki milijarder Elon Musk, najveći donator Trumpove kampanje. Sindikati su podigli tužbu kako bi pokušali zaustaviti masovna otpuštanja, ali savezni sudac u Washingtonu presudio je da se za sada mogu nastaviti.

Desecima tisuća saveznih radnika već je rečeno da više nemaju posao. Christy Armstrong, direktorica za ljudske resurse u Poreznoj upravi rasplakala se dok je u telefonskom razgovoru najavljivala otpuštanja i poručivala radnicima da se međusobno podupiru u teškim vremenima, prema riječima zaposlenika koji su s njom imali razgovore.

Zaposleni za vrijeme Bidena

Očekuje se da će broj otpuštenih dosegnuti brojku od ukupno 6.700 djelatnika, a uglavnom je riječ o djelatnicima u toj upravi koji su zaposleni za vrijeme administracije Joea Bidena, koji je tražio da se pojača nadzor nad bogatim poreznim obeznicima. Republikanci su se protivili tome, tvrdeći da će to voditi uznemiravanju običnih Amerikanaca. Porezna uprava sada zapošljava otprilike 100.000 ljudi, u usporedbi s 80.000 prije nego je Biden preuzeo dužnost 2021.

"Ovo će osigurati da Porezna uprava ne juri bogate i da je samo agencija koja je ustvari usredotočena na niska primanja. To je travestija", smatra profesor poreznog prava na Sveučilištu u Pittsburghu Philip Hackney, bivši odvjetnik Porezne uprave.

Otpušteni su agenti zaduženi za nadzor primanja, zaposlenici u službi za korisnike, neovisni stručnjaci koji razmatraju žalbe na porezne sporove i IT radnici, kažu izvori. Neovisni proračunski analitičari procijenili su da bi povećanje broja zaposlenih u Poreznoj upravi moglo povećati prihode države i pomoći u smanjenju proračunskog deficita koji doseže trilijun dolara.

Porezna uprava ima pažljiviji pristup smanjenju broja zaposlenih nego ostale državne agencije, s obzirom na to da je usred sezone podnošenja poreznih prijava. Trumpova administracija usmjerila se na otpuštanje radnika u državnom sektoru koji su relativno novi te imaju manje zaštite od zaposlenika s dužim stažem.

Republikanci oduševljeni kampanjom otpuštanja

Otpuštanja se provode u svih 50 saveznih država, u Portoriku i Washingtonu, tvrde osobe upućene u stvar. U uredu Porezne uprave u Kansas Cityju, radnici na probnom radu otkrili su da su im sve funkcije onemogućene na njihovim računalima osim e-pošte, kojom su im dostavljene obavijesti o otkazu, rekla je Shannon Ellis, lokalna sindikalna čelnica. Rekla je i da očekuje da će oko 100 radnika biti otpušteno do kraja dana.

"Ono što Amerikanci stvarno trebaju shvatiti jest da sredstva koja se prikupljaju putem Porezne uprave financiraju toliko mnogo programa koje koristimo svakodnevno u našem društvu", navela je Ellis za Reuters.

Bijela kuća nije rekla koliko od 2,3 milijuna državnih službenika u zemlji želi otpustiti i nije dala podatke o masovnim otpuštanjima. Tim Muskova odjela za učinkovitost vlade (DOGE) već jee otkazao ugovore vrijedne oko 8,5 milijardi dolara koji su uključivali inozemnu pomoć i ostale inicijative kojima se Trump protivio. Obojica su postavila za cilj rezanje državnog proračuna vrijednog 6.700 milijardi dolara za najmanje 1.000 milijardi dolara, iako je Trump rekao da neće dirati popularne programe beneficija, koji čine otprilike jednu trećinu tog ukupnog iznosa.

Kampanja otpuštanja oduševila je republikance zbog uklanjanja savezne radne snage koju smatraju prekomjernom, korumpiranom i nedovoljno lojalnom Trumpu, a također cilja na vladine agencije koje reguliraju velike biznise - uključujući one koje nadziru Muskove tvrtke SpaceX, Tesla i Neuralink.

Demokrati kritiziraju

Demokrati, pak, kritiziraju to, tvrdeći da Trump ovime prekoračuje svoje ustavne ovlasti te da je usmjeren na popularne i ključne vladine programe na račun obitelji srednje klase. Većina Amerikanaca brine se da bi rezanje troškova moglo srozati usluge koje pruža država.

Neke su se državne agencije protivile udovoljavanju brzim direktivama koje je Trump izdao otkako je preuzeo dužnost prije mjesec dana. Radnici koji nadziru američko nuklearno oružje otpušteni su a zatim su im otkazi opozvani. Nekim je radnicima rečeno da su otpušteni zbog lošeg učinka, unatoč sjajnim ocjenama. Oni koji su pogođeni Trumpovom čistkom suočavaju se s teškom bitkom ako žele osporiti svoje otkaze. Odbor koji rješava takve sporove paraliziran je Trumpovim nastojanjem da ga kontrolira, a rješavanje žalbi može trajati mjesecima ili godinama.