SINDIKATI PROTIV ZAKONA O RADU

Tisuću prosvjednika juriša na Markov trg

18.11.2009 u 11:46

Bionic
Reading

Zbog izmjena i dopuna Zakona o radu (ZOR), o kojem će sutra raspravljati saborski zastupnici, četiri sindikalne središnjice će održati prosvjed. Nakon što se u osam sati okupe na Trgu bana Josipa Jelačića, njih oko tisuću će krenuti prema Saboru i Markovu trgu. Očekuje se da će ih u tome spriječiti policija

Sindikati su zatražili i dobili dozvolu od policije za prosvjed na Jelačićevom trgu, ali je još uvijek na snazi zabrana okupljanja na Markovu trgu.

POKUŠAT ĆE DOĆI DO LUKE BEBIĆA

'Nećemo biti žestoki. Ne planiramo na silu probijati policijski kordon. Želja nam je samo da privučemo pažnju javnosti. Tražit ćemo da naše izaslanstvo primi predsjednik Sabora. Već smo zastupnicima poslali naše amandmane, a sutra ćemo im dijeliti i letke', rekla je za tportal.hr Ana Knežević, predsjednica Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH).

Referendum o haraču

Unutar sindikalnih redova ozbiljno razmišljaju da pokrenu inicijativu za raspisivanje referenduma o kriznom porezu.

'Većini sindikalnih središnjica je ta ideja prihvatljiva. Sad se unutar naših tijela mora provesti procedura, pa bismo krenuli s prikupljanjem potpisa. Moramo skupiti 10 posto potpisa od ukupnog biračkog tijela, što je oko 430.000 ljudi, u 15 dana. Nakon toga Sabor morati raspisati referendum, čija je odluka obvezujuća', objasnila je Knežević

Uz njih, na prosvjedu će sudjelovati i Nezavisni sindikat Hrvatske, Hrvatska udruga sindikata i Hrvatski radnički sindikat, dok je Matica hrvatskih sindikata (javne i državne službe) odustala. Knežević očekuje da će se okupiti oko tisuću sindikalaca, i to uglavnom sindikalni povjerenici te ljudi zaposleni u središnjicama.

'Nismo pozvali građane, ali svatko tko nam se pridruži je dobrodošao', istaknula je Knežević.

Sindikati ocjenjuju da u prijedlogu izmjena ZOR-a Vlada nije uvažila ključne prijedloge sindikata. Vlada pod krinkom 'usklađivanja' s pravnom stečevinom EU dodatno fleksibilizira organizaciju radnog vremena, te zanemaruje problem rada na određeno vrijeme, tvrde sindikati te traže od zastupnika da to isprave prihvaćanjem njihovih amandmana.

BOJE SE ĐURE POPIJAČA

'Tražili smo od premijerke da se broj ugovora na određeno ograniči na najviše dva u dvije godine. Prvo se s nama složila, da bi nakon toga prihvatila prijedlog poslodavaca', rekla je Knežević koja strahuje i da će novi ministar gospodarstva Đuro Popijač, koji dolazi iz udruge poslodavaca, vući na njihovu stranu.

S druge strane, poslodavci su spremni na kompromis o radu na određeno, ali samo pod uvjetom da sindikati njima izađu u susret kad je riječ o lakšem otpuštanju radnika na neodređeno, na što sindikati nisu spremni pristati.

Izmijenjeni ZOR inače je jedan od uvjeta zatvaranja poglavlja 19. Zapošljavanje i socijalna politika u pregovorima o ulasku Hrvatske u EU.