Odgovarajući na pitanje o 'razlikovanju malih i velikih riba' - sankcioniranju velikih trgovačkih centara kod kojih su inspekcijskim nadzorima zatečene nepravilnosti u poslovanju, ali oni zbog toga nisu zatvoreni - ministar financija Slavko Linić ustvrdio je gostujući u emisiji 'RTL Danas' da je to 'nešto što su stvorili novinari Hrvatske televizije koji ne znaju propise'
'Nema te razlike. Kod fiskalizacije, kada se utvrđuju ovakve stvari, zakon predviđa zatvaranje. Kad govorimo o velikim trgovačkim lancima, većina kontrole je obavljena zbog prometa roba, prometa falsificirane i neregistrirane robe, neetiketirane robe', rekao je Linić za RTL Danas.
Prema jučerašnjem priopćenju Ministarstva financija, proveden je nadzor nad 750 većih, srednjih i manjih prodajnih mjesta (trgovina), s pripadajućim skladištima i skladišnim prostorima. U 74 slučaja utvrđena je nepravilnost te je sukladno Zakonu o trošarinama pokrenut prekršaj. Za ovu vrstu prekršaja, osim novčanih kazni, predviđena je zaštitna mjera oduzimanja robe, a ne zatvaranje trgovačkog centra. Najveća izrečena kazna bila je u iznosu od 200.000 kuna.
'Dozvolit ćete, naplaćena je kazna od 200.000 kuna, oduzeta roba, šta bi trebali i zatvoriti? Ne. Ministarstvo financija, kada je predlagalo, reklo je ne, jer su kazne daleko rigoroznije. 200.000 kazna i oduzeta roba – to je način sankcioniranja', rekao je Linić.
Dakle, nema jednakijih?
'Pa nema. Postoje propisi, ti propisi su predloženi i po tim propisima postupamo… To što sad netko pokušava poslati poruku 'iživljavamo se na malima, a štitimo velike', pa to je čista i ordinarna laž, koju ja ne mogu razumjeti jer ostaje problem da netko neće da čita zakone', ustvrdio je Linić.
Porezna tajna vezana uz imenovanje prekršitelja, objasnio je ministar, također ne čini razliku i odnosi se na sve kategorije.
'Svaki zatvoreni kafić, svaki kažnjeni sudionik nigdje se ne objavljuje. Kada ste čuli tu objavu? Javno objavljujemo porezne dužnike, one koji radnicima ne uplaćuju plaću i doprinose. To smo mijenjali propise i to su javne liste. To što pojedinac, kad je nezadovoljan, ide pred medije i govori – pa to nije Porezna rekla. Nemojmo slati pogrešne poruke. Mi nijedan prekršaj, nijednu nepravilnost u tom dijelu javno ne objavljujemo, ni u velikim trgovačkim lancima. Mi govorimo o brojkama. Da, najveća kazna 200.000. Kome? Ne možemo reći jer nam se to propisima nije omogućilo, niti želimo u tom dijelu. Netko tko plati 200.000 ne treba biti javno difamiran', zaključio je Linić.