golemi apetiti

Trump kreirao ambiciozan plan koji bi mogao promijeniti globalni poredak: Ima li šanse?

11.04.2025 u 13:23

Bionic
Reading

Donald Trump najavio je prošlog tjedna ambiciozan tarifni plan koji bi mogao temeljito promijeniti globalni gospodarski poredak i poremetiti dugogodišnje trgovinske odnose sa saveznicima Sjedinjenih Američkih Država

No taj je plan – ili barem njegov značajan dio – trenutačno na čekanju jer je američki predsjednik privremeno suspendirao povećane carine za većinu zemalja na 90 dana, istovremeno se usmjerivši na potencijalni trgovinski sukob s Kinom.

Dakle, je li tim djelomičnim povlačenjem Trump bliže ostvarenju svojih trgovinskih ambicija? BBC donosi pregled pet ključnih ciljeva koje je postavio i gdje se oni trenutačno nalaze.

1. Bolji trgovinski sporazumi

Trump je rekao: 'Desetljećima su našu zemlju pljačkali, i to ne samo neprijatelji, nego i naši prijatelji, i to izbliza i izdaleka.'

Njegov početni trgovinski prijedlog bio je šokantan: uveo bi osnovnu carinu od 10 posto na sav uvoz – čak i iz udaljenih, nenastanjenih otoka – uz dodatne 'recipročne' carine za 60 zemalja koje je označio kao najveće prekršitelje trgovinskih pravila. Ovaj prijedlog uzdrmao je i saveznike i protivnike, izazvavši paniku zbog moguće štete njihovim gospodarstvima.

Bijela kuća brzo se pohvalila brojnim svjetskim čelnicima koji su, prema njihovim tvrdnjama, nazvali predsjednika u želji da postignu dogovore i ponude ustupke – 'više od 75' njih, kako je izjavio ministar financija Scott Bessent.

Iako administracija nije objavila popis tih zemalja – Trump je, u svom stilu, rekao da ga sada 'ljube u stražnjicu' i obećavaju učiniti što god treba. SAD je potvrdio da vodi pregovore s Južnom Korejom, Japanom i drugima.

Zaključak: trgovinski partneri SAD-a imaju 90 dana za postizanje dogovora s Trumpovom administracijom, a vrijeme neumoljivo istječe. No sama činjenica da su pregovori pokrenuti upućuje na to da on ima realne šanse postići neke od svojih ciljeva.

Trump potpisao dvije uredbe o carinama
  • Trump potpisao dvije uredbe o carinama
  • Trump potpisao dvije uredbe o carinama
  • Trump potpisao dvije uredbe o carinama
  • Trump potpisao dvije uredbe o carinama
  • Trump potpisao dvije uredbe o carinama
    +3
Donald Trump potpisao dvije uredbe o carinama Izvor: EPA / Autor: JIM LO SCALZO / POOL

2. Poticanje američke industrije

Trump je rekao: 'Radna mjesta i tvornice vratit će se u našu zemlju... Ponovno ćemo ojačati domaću industrijsku bazu.'

On već godinama tvrdi da su carine učinkovito sredstvo za obnovu američke industrije jer štite domaću proizvodnju od nelojalne strane konkurencije. Iako bi pojedine tvornice mogle brzo povećati proizvodnju, ozbiljniji pomaci zahtijevaju vrijeme – kao i predvidivo okruženje.

Upravo tu dolazi do problema. Promjene carinskih pravila koje je Trump najavio u proteklom tjednu pokazale su se vrlo nestabilnima. Trenutačno je teško procijeniti koje će carine ostati na snazi te koje će industrije imati koristi, a koje će biti zanemarene. Danas su to, primjerice, proizvođači čelika i automobila, sutra možda tehnološke kompanije.

Zaključak: kad se carine uvode i ukidaju prema predsjednikovim trenutačnim odlukama, poduzetnici u SAD-u i inozemstvu vjerojatnije će radije pričekati nego ulagati u nova postrojenja ili proizvodne linije.

Burza u New Yorku
  • Burza u New Yorku
  • Burza u New Yorku
  • Burza u New Yorku
  • Burza u New Yorku
  • Burza u New Yorku
    +5
Burza u New Yorku poslije Trumpove objave carina Izvor: EPA / Autor: JUSTIN LANE

3. Suočavanje s Kinom

Trump je rekao: 'Imam veliko poštovanje prema predsjedniku Xiju, veliko poštovanje prema Kini, ali oni su nas nemilosrdno iskorištavali.'

Nakon što je prošlog tjedna uveo tarife, više dužnosnika Bijele kuće, uključujući ministra financija Bessenta, izjavilo je da je cilj tih mjera prvenstveno usmjeren protiv njihova glavnog trgovinskog suparnika - Kine. 'Oni su glavni izvor naših trgovinskih problema', rekao je Bessent, dodajući da Kina predstavlja izazov i ostatku svijeta.

Ako je Trump tražio sukob s Kinom, dobio ga je, iako su on i njegovi savjetnici dali naslutiti da bi rado pronašli 'izlaznu strategiju'. Predsjednik je čak izjavio da za trenutne trgovinske napetosti ne krivi Kinu, već prijašnje američke lidere. Glasnogovornica Bijele kuće Karoline Leavitt kazala je pak da će on biti 'izuzetno susretljiv' ako Kina pokaže spremnost na dogovor.

Zaključak: iako je ovo možda borba koju je Trump priželjkivao, izazivanje sukoba s drugom najvećom svjetskom ekonomijom – koja uz to ima značajnu vojnu snagu – nosi goleme rizike. Uz to, američki saveznici, koji bi mogli biti ključni u ovom sukobu, možda su već otuđeni.

4. Povećanje državnih prihoda

Trump je rekao: 'Sada je naš red da prosperiramo – iskoristit ćemo bilijune dolara za smanjenje poreza i otplatu državnog duga, i sve će to doći vrlo brzo.'

Tijekom predizborne kampanje on je često naglašavao da bi carine mogle osigurati znatne nove izvore prihoda za državu – sredstva koja bi se mogla iskoristiti za smanjenje deficita, financiranje poreznih olakšica i novih programa.

Prema prošlogodišnjoj analizi neovisne Porezne zaklade, univerzalna carina od 10 posto – koju Trump trenutačno podržava – mogla bi donijeti oko dva bilijuna dolara prihoda u desetogodišnjem razdoblju. Za usporedbu, nedavno usvojeno smanjenje poreza, prema Bipartisan Policy Centru, koštat će otprilike pet bilijuna dolara u istom razdoblju.

Zaključak: ako Trump ostane pri svojoj osnovnoj tarifi i dodatnim carinama, osobito prema Kini, zaista može očekivati značajan prihod. No taj će se priljev smanjiti ako Amerikanci počnu više kupovati domaće proizvode, čime bi se prihodi od carina sveli na minimum.

Donald Trump
  • Donald Trump
  • Donald Trump
  • Donald Trump
  • Donald Trump
  • Donald Trump
    +2
Donald Trump Izvor: EPA / Autor: JIM LO SCALZO / POOL

5. Niže cijene za američke potrošače

Trump je rekao: 'Veća domaća proizvodnja značit će veću konkurenciju i niže cijene. Ovo će doista biti zlatno doba Amerike.'

Stručnjaci nude brojne teorije o razlozima njegove tarifne ofenzive, govoreći o pokušaju da smanji kamatne stope, oslabi dolar ili natjera svijet na novi trgovinski dogovor. No jedno je sigurno – Trump je ustrajno tvrdio da će njegova politika pomoći snižavanju cijena za američke potrošače.

Dodajmo i to da su se cijene energije blago snizile u tjednu nakon njegove najave, iako mnogi analitičari smatraju da je to rezultat straha od moguće globalne recesije izazvane trgovinskim ratovima.

Konsenzus među ekonomistima glasi: nove carine povećat će cijene za potrošače. Carine se prenose na krajnju cijenu uvoza, a kad se smanji konkurencija domaćim proizvodima, cijene rastu.

Porezna zaklada procijenila je da bi univerzalna carina od 10 posto povećala godišnje troškove prosječnog američkog kućanstva za oko 1253 dolara. Najviše bi, upozoravaju stručnjaci, stradali oni s nižim primanjima.