Savjetnici novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa trenutno rade na razvoju sveobuhvatne strategije sankcija s ciljem olakšavanja postizanja diplomatskog sporazuma između Rusije i Ukrajine u nadolazećim mjesecima. Ova strategija, osim na Rusiju, usmjerena je i na povećanje pritiska na Iran i Venezuelu, čime bi se osnažila pozicija SAD-a na globalnoj sceni, piše Bloomberg
Odlazeća administracija Joea Bidena prošlog je tjedna uvela najstrože sankcije na trgovinu naftom s Rusijom od svih zapadnih zemalja dosad. Te mjere dodatno su otežale rusku energetsku industriju, ali su izazvale i rast cijena na globalnom tržištu nafte. Trump, koji je obećao brzo okončanje rata u Ukrajini, sada mora odlučiti hoće li nastaviti s ovim pristupom ili zauzeti drugačiji smjer.
Prema informacijama iz njegovog tima, prenosi ukrajinska Pravda, razmatraju se dva glavna scenarija:
Ublažavanje sankcija: Ova opcija uključuje poduzimanje mjera koje bi pomogle ruskim naftnim proizvođačima u slučaju da se postigne napredak u mirovnim pregovorima. To bi moglo značiti podizanje limita na cijenu nafte iznad trenutnih 60 dolara po barelu ili izdavanje posebnih licenci koje bi omogućile nastavak trgovine ruskom naftom.
Pooštravanje sankcija: Alternativno, Trumpov tim razmatra dodatno jačanje pritiska na Moskvu putem sekundarnih sankcija koje bi ciljale europske brodare i azijske kupce, poput velikih kompanija iz Kine i Indije. Također se razmatra kontrola tankera koji prevoze rusku naftu kroz strateški važne tjesnace, poput turskih i danskih.
Utjecaj na globalno tržište
Najava Bidenovih sankcija već je uzrokovala skok cijene Brent sirove nafte za gotovo pet dolara po barelu. Stručnjaci upozoravaju na mogućnost daljnjeg rasta cijena, što bi moglo dodatno destabilizirati globalna tržišta goriva i energenata.
Trumpova odluka o tome koji će smjer zauzeti imat će ključan utjecaj na energetsku politiku i ekonomsku stabilnost diljem svijeta.
Priprema za pregovore s Putinom
Prošlog tjedna Trump je najavio mogući sastanak s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, što bi mogao biti prvi korak prema pregovorima o okončanju sukoba u Ukrajini. Iako detalji sastanka još nisu poznati, očekivanja su velika, posebno s obzirom na Trumpove izjave o želji za brzim zaključivanjem sukoba.
Međutim, odluka o sankcijama neće biti jednostavna. Sredinom ožujka istječe trenutna opća licenca za ograničenje kupnje ruskih energetskih resursa. Ako Trumpova administracija odluči ne produžiti licencu, to će značajno povećati pritisak na Rusiju i dodatno zaoštriti situaciju.
Rasprave unutar Trumpova tima
U izradi strategije sudjeluju kandidati za ključne pozicije u Trumpovoj administraciji, bivši dužnosnici s iskustvom u provođenju sankcija te konzervativni think tankovi. Ipak, konačna odluka još nije donesena jer sastav ključnih dužnosnika zaduženih za ekonomsku politiku još nije u potpunosti određen.
Stručnjaci iz Trumpova tima istaknuli su da će svaki pristup imati svoje prednosti i mane. Stroži pristup mogao bi dodatno smanjiti ruske prihode od nafte, ali bi ujedno mogao destabilizirati globalna tržišta. Blaži pristup, s druge strane, mogao bi osigurati nastavak ruskih isporuka nafte, što bi pomoglo stabilizaciji cijena, ali bi mogao izazvati kritike zbog ublažavanja pritiska na Moskvu.