Javna nabava zbog značajne uloge javnog sektora u nacionalnoj ekonomiji može biti poluga razvoja gospodarstva i poduzetništva, ocijenila je zamjenica ministra gospodarstva Tamara Obradović Mazal na okruglom stolu o tržišnom natjecanju i javnim nabavama
Prema njezinim riječima, kroz javne nabave u Hrvatskoj se godišnje obrće 40 milijardi kuna te je jasan njihov značaj za nacionalnu ekonomiju.
Obradović Mazal smatra da će sustav javne nabave biti ključan i u realizaciji najavljenih javnih investicija od 8 milijardi kuna. Stoga je, kako je rekla, važno da taj sustav bude dobro ustrojen i da dobro radi, kako bi se spriječile nezakonitosti u obliku dampinga i međusobnog dogovaranja poduzetnika prilikom javljanja na natječaje.
Upravo toga je u dosadašnjoj praksi javne nabave u Hrvatskoj bilo podosta, kaže zamjenica ministra gospodarstva. Primjerice, ponuđači su lažno konkurirali kako bi jedan od njih dobio posao, a drugi radio kao podizvođač, a bilo je i slučajeva namjernog dostavljanja nepotpunih ponuda kako bi se stvorio privid natjecanja te financijskih aranžmana među ponuđačima, odnosno plaćanja za nejavljanje na natječaj.
U takvim okolnosti, kaže Obradović Mazal, javni sektor može postati pijun u interesnim igrama drugih te je nužna suradnja s Državnim odvjetništvom i Uskokom.
Šef Delegacije Europske unije u Hrvatskoj Paul Vandoren istaknuo je važnost provedbe politike poštenog tržišnog natjecanja, što, po njegovim riječima, donosi koristi u vidu nižih cijena, boljih proizvoda i usluga, a poslovni sektor tjera na poboljšanja i inovacije. Politika tržišnog natjecanja EU-a primjer je uspješne politike na tom području i važna je zbog visokog udjela javnog sektora u europskim ekonomijama, borbe protiv korupcije i drugih neregularnosti, kaže Vandoren.
Posebno je naglasio važnost transparentnog provođenja javnih nabava za ohrabrivanje privatnih investicija i jačanje tržišne konkurencije.
Okrugli stol o tržišnom natjecanju i javnoj nabavi organiziran je u okviru EU twinning projekta 'Provođenje politika tržišnog natjecanja i državnih potpora', u kojem sudjeluje Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja u suradnji s kolegama iz Italije i britanskim Ministarstvom za poduzetništvo.
Rasprava se na okruglom stolu odvija u dva panela - o kartelima u javnoj nabavi te iskustvima tijela za zaštitu tržišnog natjecanja iz Bugarske, Rumunjske, Turske, Srbije i Makedonije.