Mnogi se pitaju kako zadržati standard u mirovini kada se prihodi u najmanju ruku prepolove. Jedno od rješenja je selidba u neku od zemalja koje nude viši životni standard za istu količinu novca
Magazin International living svake godine izrađuje međunarodni indeks umirovljenja koji promovira najbolje zemlje za život u mirovini. Riječ je o destinacijama na kojima možete živjeti zdraviji i sretniji život, uz manju potrošnju.
U izračunavanju indeksa ne promatraju se samo troškovi života već i brojni drugi faktori koji utječu na životni standard.
Između ostaloga, u bodovanju odgovarajući ponder imaju klima, politička stabilnost, zdravstvena zaštita, infrastruktura i očuvanje okoliša.
Mjere se i manje opipljivi činitelji koji imaju važan utjecaj na kvalitetu života kao dostupnost i kvaliteta zabavnih i kulturnih sadržaja, odnos domaćih stanovnika prema strancima, osobna sigurnost i sl.
Pogledajte koje zemlje su se našle na vrhu ljestvice u ovogodišnjem istraživanju.
1. Panama
Ova latinoamerička zemlja već duže vrijeme slovi za umirovljenički raj. Jedan od razloga zbog čega je toliko popularna je lako dobivanje umirovljeničke vize koja omogućuje brojne životne pogodnosti. Uvjet za vizu je mirovina u visini od 1.000 dolara ili kupnja nekretnine.
Panama je smještena između veličanstvenih planinskih masiva i divnih pješčanih plaža. Klima je tropska, a temperature su tijekom cijele godine između 24 i 30 stupnjeva. Domaći stanovnici prijateljski su raspoloženi prema pridošlicama, a zemlja uživa reputaciju kozmopolitske sredine
Cijene su vrlo pristupačne, gotovo je sve jeftinije u odnosu na SAD i Europu, uključujući namirnice, restorane i prijevoz. Bračni par može pristojno živjeti s budžetom od 1.200 eura. Osobe s umirovljeničkom vizom uživaju i brojne pogodnosti, uključujući velike popuste na ulaznice za kulturne i druge priredbe, avionske karte, lokalni prijevoz i boravak u hotelima.
Imaju pravo i na jednokratno oslobađanje od poreza na kućne potrepštine do iznosa od 10.000 dolara i bescarinski uvoz vozila svake dvije godine.
2. Kostarika
Zemlja bogata obalama slovi kao Danska Latinske Amerike, barem ako je suditi po indeksu sreće. Naime, godinama žitelji Kostarike nose epitet najsretnijih stanovnika Latinske Amerike. Ako je tako lijep život domorodaca onda nije čudno da i doseljenici osjećaju blagodati karipske sreće.
Kostarika leži između Tihog oceana s jedne i karipskog mora s druge strane, ima jednu od najvećih bioraznolikosti na svijetu, a osim predivnog biljnog i životinjskog svijeta, plaže i vulkani privlače velik broj turista.
Kostarika je idealan izbor ako cijenite zdrav i aktivan stil života. Najviše bodova u indeksu umirovljenja ostvarila je u kategorijama zdravstva, udobnosti i zdravog života, a visoki rang drži i po niskim troškovima života. Potrošačke cijene u prosjeku su 24 posto niže od američkih, a cijene najma u prosjeku su niže za 54 posto.
Ako želite kupiti nekretninu možete pronaći solidnu kuću za stanovanje za manje od 50.000 dolara uz vrlo nisku poreznu stopu na nekretnine.
3. Meksiko
Meksiko kombinira moderne pogodnosti s tradicionalnim načinom života i vrlo je pogodan ako preferirate blagu klimu i neposrednu blizinu SAD-a.
Osvojio je najviše ocjene na listi International Living za dobivanja mjesta boravka, a visoko je rangiran i u ponudi zabavnih i kulturnih sadržaja. U Meksiku možete dobiti privremenu boravišnu vizu na rok do četiri godine, uz ispunjavanje minimalnih zahtjeva za mjesečni prihod ili posjedovanje nekretnina u zemlji.
Ako planirate ostati dugoročno, možete podnijeti zahtjev za stalnu boravišnu vizu koja zahtijeva veće prihode i imovinu. Važno je znati da postoje velike razlike u razvijenosti i razini sigurnosti među pojedinim meksičkim državama pa stoga treba biti oprezan prilikom odabira lokacije za preseljenje.
4. Ekvador
Ekvador nudi za svakoga ponešto, bilo da više volite more, planine, lijepe krajolike ili gradsku vrevu. Najveću ocjenu zaradio je zbog umjerene klime s prosječnom temperaturom od 27 stupnjeva. Stanovanje je jeftino, a cijene najma su znatno niže nego u SAD-u i zapadnoj Europi. Potrošačke cijene niže su za 40 posto niže od onih u SAD-u što vam omogućuje znatno viši standard.
Kao i Panama, Ekvador ima dugački popis pogodnosti za umirovljenike, uključujući niže račune za struju i vodu, popuste na javni prijevoz i kulturne i zabavne priredbe te smanjenja određenih poreza.
Pomoć u kućanstvu dostupna je za 10 do 20 dolara dnevno, a usluge poput pedikura i frizura koštaju samo nekoliko dolara. Troškovi grijanja u većem dijelu zemlje ne postoje, a u većini mjesta možete komotno živjeti bez automobila, plaćajući 30 centi ili manje za autobus ili 2 do 5 dolara za vožnju taksijem.
5. Malezija
Malezija predvodi azijske države koje ulaze u krug poželjnih boravišta za umirovljenike. Osim prekrasnog krajolika, ova egzotična zemlja strane umirovljenike privlači niskim životnim troškovima i obiljem pogodnosti.
Malezija objedinjava dvije krajnosti - poluotočni dio je prepun velikih gradova i kolonijalne arhitekture, dok otok Borneo sa svojim džunglama, orangutanima i plemenskim stanovništvom čini njegovu suštu suprotnost.
Potrošačke cijene, uključujući najam, gotovo su 50 posto niže nego u SAD-u i Europi. Malezijsko zakonodavstvo zasnovano je britanskom sustavu, a svi putokazi su na engleskom i malajskom jeziku, što olakšava kretanje. Neslužbeni prvi jezik zemlje je engleski, tako da ovdje ne morate učiti neki drugi jezik.
U dobrom kineskom restoranu možete ručati za manje od šest dolara (40 kuna), uključujući i pivo. Muška frizura košta samo 2,16 dolara (15 kuna). Bračni pra može ugodno živjeti s budžetom od 1.500 eura mjesečno, uključujući najam.
I ostale zemlje s visokim indeksom nude kombinaciju niskih troškova, različitih životnih pogodnosti i lijepog vremena. Na ljestvici top 10 slijede Kolumbija, Portugal, Peru, Tajland i Španjolska.
Na široj listi nalazi se i Hrvatska koja se smjestila na 24. mjestu, a glavni aduti su joj visoka razina sigurnosti, dobra zdravstvenu skrb i relativno niski troškove života.