NEPLAĆENI RAČUNI

U rujnu porastao broj blokiranih i iznos duga

14.11.2019 u 12:14

Bionic
Reading

Krajem listopada ove godine zbog neizvršenih osnova za plaćanje u blokadi je bilo 243.655 građana, s ukupnom glavnicom duga od 17,1 milijardu kuna, kao i 18.311 poslovnih subjekata, s glavnicom duga od 5,9 milijardi kuna, najnoviji su podaci Fine

Broj blokiranih građana bio je za 828 ili 0,3 posto viši nego u rujnu, a vrijednost njihovih neizvršenih osnova za plaćanje (samo glavnica duga) bila je viša za 295,2 milijuna kuna ili za 1,8 posto.

U odnosu na isti mjesec lani, krajem ovogodišnjeg listopada u blokadi je bilo 28.747 građana manje, a iznos glavnice njihova duga smanjen je za 1,5 milijardi kuna, pokazuju podaci Fine.

Pribroji li se glavnici i dug po kamatama od 6,7 milijardi kuna, ukupan dug blokiranih građana krajem listopada ove godine iznosio je 23,78 milijardi kuna, što je 429,25 milijuna kuna više nego krajem rujna ove godine.

Najveći dio duga, u iznosu od 6,3 milijarde kuna (bez kamata), odnosio se na dug građana prema cijelom financijskom sektoru (bankama, štedionicama, kreditnim unijama, leasing, factoring i osiguravajućim društvima te tvrtkama u djelatnosti kartičnog poslovanja), što je udio od 36,9 posto.

Najveći broj građana, više od 91 tisuće ima dug prema tvrtkama čija je pretežita djelatnost u području Informacije i komunikacije, u koje su svrstani i teleoperateri.

Dug građana koji su blokirani za dug veći od milijun kuna, njih 1.499 (udio u broju blokiranih građana 0,6 posto), iznosi 6,8 milijardi kuna (udio u ukupnome dugu građana 40 posto), s tim da se najveći dio odnosi na dug prema vjerovnicima iz financijskog sektora (2,9 milijardi kuna), navode iz Fine. 

Podsjećaju da je kao jedna od mjera za rješavanje problema blokiranih računa građana u dugotrajnoj blokadi donesen Zakon o otpisu dugova fizičkim osobama, koji je stupio na snagu 21. srpnja prošle godine, a u skladu s njime Fina je izvršila odgovarajuće postupke prestanka postupanja po osnovama za plaćanje za ovršenike i tražbine koji ispunjavanju zakonske uvjete.

Također, prema novom Zakonu o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima, koji je stupio na snagu 4. kolovoza 2018. godine, automatizmom prestala provoditi ovrha po osnovama za plaćanje koje su bile evidentirane u Očevidniku redoslijeda osnova za plaćanje na teret ovršenika fizičke osobe, a koje se nisu naplatile u cijelosti u roku od tri godine od datuma primitka u Finu i po kojima nije bilo nikakvih naplata posljednjih šest mjeseci.

Po toj se osnovi djelomično ili u cijelosti prestala provoditi ovrha po osnovama za plaćanje za 225.322 ovršenika, navode iz Fine.

Broj blokiranih poslovnih subjekata 18,3 tisuće

Podaci Fine pokazuju i da je krajem listopada bilo blokirano 18.311 poslovnih subjekta (pravnih i fizičkih osoba), što je za 0,7 posto više u odnosu na rujan. 

Njihov dug po osnovi glavnice iznosio je 5,9 milijardi kuna, što je smanjenje za 94,3 milijuna kuna ili za 1,6 posto u odnosu na prethodni mjesec.

Zajedno s dugom po kamatama od 1,82 milijarde kuna, ukupni dug poslovnih subjekata krajem rujna iznosio je 7,69 milijardi kuna.

Po podacima Fine, u blokadi su krajem listopada bile 7.692 pravne osobe s ukupnim dugom od 5,7 milijardi kuna, od čega se na glavnicu odnosi 4,4 milijardi, a na kamatu 1,35 milijardi kuna.

U blokadi je bilo i 10.619 fizičkih osoba koje obavljaju registriranu djelatnost. Njihov je dug na osnovu glavnice iznosio 1,4 milijarde kuna, a pribroji li se tomu i 470,5 milijuna kuna kamate, ukupan dug blokiranih fizičkih osoba (obrtnika) krajem listopada iznosio je 1,92 milijarde kuna.