potvrdio sindikalist

Ima još jedna opcija za isplatu plaća radnicima Uljanika i 3. maja, ali već su spremni za prosvjed u ponedjeljak

17.10.2018 u 15:52

Bionic
Reading

Dugo očekivana Glavna skupština Uljanika održana u utorak nakon devet sati rasprave neslavno je propala. Uprava društva na čelu s Giannijem Rossandom nije dobila razrješnicu za svoj rad, a od moguća tri, odabran je samo jedan član Nadzornog odbora, zbog čega je posao imenovanja dva člana NO-a delegiran Trgovačkom sudu u Puli

Zasad Uljanik nastavlja voditi aktualna Uprava dok se ili ne povuku sami ili ih ne smijeni novi sastav Nadzornog odbora koji će dati sud.

'Sve u svemu, nismo optimisti', rekao je tportalu Juraj Šoljić, sindikalac 3. maja.

Šoljić nam otkriva nekoliko zanimljivih detalja sa same skupštine: 'Mirovinski fondovi, i svi drugi vlasnici koji nisu mali dioničari, jednostavno nisu prihvaćali nijedan prijedlog za Nadzorni odbor, niti su davali svoje prijedloge, kao da su onemogućavali funkcioniranje društva.'

'Nadam se da će imenovanje dva nova člana Nadzornog odbora biti znak da će se nešto početi rješavati. Isto tako se nadam da će sadašnja Uprava stupiti u kontakt s Dankom Končarom, potencijalnim investitorom u kompaniju. Sud nema rok u kojem to mora napraviti, ali bilo bi dobro da se to napravi što prije jer ima mnogo gorućih problema', kaže nam Šoljić.

Najveći problem je to što su računi brodogradilišta blokirani već gotovo dva mjeseca, a radnicima nisu isplaćene plaće za rujan.

  • +8
Brodogradilište Uljanik Izvor: Pixsell / Autor: Dusko Marusic/PIXSELL

'Ne zazivam štrajk. Sada se radi na modelu isplate plaće i vjerojatno bi se preko Hrvatske banke za obnovu i razvitak nekako mogao pustiti novac putem kredita. Ako se taj kredit ne realizira, vjerujem da ćemo u ponedjeljak morati na ulice. Imali smo mirenje i danas smo održali sastanak u 13 sati, a imamo sastanke do petka', zaključio je Šoljić.

Iako je isplata plaća radnicima za rujan prijeko potrebna, model po kojem plaće daje država dodatno povećava njenu izloženost Uljaniku. Samo zbog aktivacije jamstava država će ove godine naručiteljima brodova i bankama koje su kreditirale Uljanik morati platiti oko dvije i pol milijarde kuna. Sve to blagonaklono ne promatra ni Europska komisija te još mora blagosloviti plan za spas Uljanika nakon što je glatko odbijena njegova prva verzija.

  • +12
Glavna skupština Uljanika Izvor: Pixsell / Autor: Dusko Marusic/PIXSELL