UKIDAJU DOPISNISTVA

Uprava Večernjaka: Promjene će osigurati financijsku stabilnost

14.01.2015 u 15:22

Bionic
Reading

Regionalna izdanja Večernjeg lista u srijedu se prvi put nisu pojavila na kioscima diljem Hrvatske jer su iz ekonomskih razloga, kako je novinarima rečeno u Upravi lista, ukinuta sva dopisništva, a većini stalno zaposlenih novinara uručeni su otkazi, dok su honorarnim dopisnicima raskinuti ugovori

Regionalna izdanja Večernjeg lista ukinuta su bez najave, a kako se doznaje, tome su prethodili sastanci u dopisništvima u sjeverozapadnoj Hrvatskoj na kojima su novinari u utorak obaviješteni o otkazima.

Umjesto nekad razgranate dopisničke mreže, po kojoj je Večernji list desetljećima bio prepoznatljiv, sada će iz cijele zemlje u jedinstvenom nacionalnom izdanju Večernjeg lista izvještavati samo nekoliko dopisnika u većim hrvatskim gradovima.

Podružnica Sindikata novinara Hrvatske u Večernjem listu oštro je osudila najnovije poteze Uprave.

"Izražavamo ogorčenost i naše neslaganje s odlukama i potezima za koje smo doznali tijekom jutra. Iako je na posljednjem sastanku sindikata i Uprave na pitanje što nas očekuje u ovoj godini, ima li kakvih iznenađenja i otkaza, odgovoreno da se ne planira ništa takvoga, danas smo doznali da je to bila dezinformacija", stoji u priopćenju sindikata.

Večernji: Promjene su sastavni dio posla

Na vijest o zatvaranje dopisništva reagirali su i u Večernjem listu poručivši da se kontinuirano prilagođava organizaciju kompanije i transformira svoje poslovanje u smjeru pružanja inovativnih i komercijalnih medijskih sadržaja. 'Dolasci i odlasci zaposlenika, pa i ključnih ljudi, sastavni su i svakodnevni dio poslovnog života. Promjene organizacije osiguravaju financijsku stabilnost te ostvarenje poslovnih ciljeva. Ovakav pristup osigurao nam je da smo u novinskom segmentu 7 kuna najprodavanija novina, te da nam udio prihoda iz novih poslovnih segmenata kontinuirano raste', poručili su iz Večernjeg lista.

Osim što im nije rekla istinu, Uprava ponovno nije našla za shodno o svojim namjerama obavijestiti sindikalce, a Radničko vijeće obavijestila je tek nakon što je odluka već donijeta i akcija na terenu pokrenuta, ističe sindikat.

Sindikalci, osim toga, dodatno neugodno iznenađeni činjenicom da se nakon velikog projekta regionalizacije, na kojem se radilo nekoliko godina i za kojeg je potrošeno dosta novca, gase i posljednja dopisništva Večernjeg lista.

"Večernjak" se upravo sa svojim regionalnim izdanjima isticao dugi niz godina, ističu u sindikatu naglašavajući da zbog gašenja preostalih dopisništva bez posla ostaju tri zaposlenika i 12 honorarnih suradnika među kojima i dugogodišnja novinarka i urednica Silvija Videk, koja je bila zaštićeni sindikalni povjerenik pa će, ako se ta odluka ne promijeni, sindikat biti prisiljen braniti njezina prava.

Kako ističu u Večernjem listu, reakcije na gašenje regionalnih izdanja i ukidanje dopisništava tek se očekuju, a među prvima je bilo priopćenje zamjenika župana Varaždinske županije Alena Kišića u otvorenom pismu Upravi Večernjeg lista.

"S velikim čuđenjem primio sam informaciju o potpunom gašenju dopisništva Večernjeg lista u Varaždinu, te otkaza za posljednjih dvoje novinara koji su, nakon već nekoliko provedenih racionalizacija, ostali dosad vaši zaposlenici", ističe Kišić.

Iako mu je jasno da je to poslovna odluka, a Večernji posluje na tržišnim, ekonomskim osnovama i uvijek može reći da je to stvar profita, Kišić ne može shvatiti da istaknuta nacionalna novina nema interes pratiti događaje iz Varaždinske županije.