Britanski investitor David Montgomery vlasnik je oko 300 medija u pet zemalja. Ali, njegova medijska korporacija Mecom u krizi je i prijeti joj raspad.
Dionice Mecoma su se početkom tjedna na Londonskoj burzi prodavale po manje od tri eurocenta. Vijest o prodaji medija u Njemačkoj, koje namjerava kupiti kelnski izdavač Du Mont Schauberg, samo je malo ojačala vrijednost dionice. Ljetos je još vrijednost dionice bila nešto manje od jedne funte – izgubila je dakle 97 posto.
Iza tih suhoparnih brojki krije se priča o usponu i padu jednog financijskog investitora koji je vidio dobre izglede za masne prihode na europskom novinskom tržištu – i nakon kratkog uzleta postao žrtvom vlastitog koncepta, financijske krize i početka recesije, piše Deutsche Welle
Mecom Grupa je pod vodstvom svoga osnivača Davida Montgomeryja u posljednje tri godine kupila oko 300 novina i internetskih portala. Bila je to agresivna ekspanzija, koja je financirana bez pokrića. Bivši izdavač The Mirrora htio je postati velikim igračem u sjevernoj Europi pa je kupovao po Norveškoj, Nizozemskoj, Danskoj, Poljskoj i Njemačkoj. Još iz vremena kad se bavio novinarstvom Montgomeryja prati glas bezobzirnog menadžera koji je sve podredio diktatu smanjenja troškova. Nigdje nije naišao na takav otpor kao u Njemačkoj. Osobito su se zaposlenici Berliner Zeitunga borili protiv svoga britanskog vlasnika.
Još 2007. on je na Medijskim danima rekao da mu nije stalo do uspjeha njegovih novina, nego do maksimiranja dobitka: „Dali smo na znanje da želimo dugo zadržati novine. A jedini način da ih dalje možemo razvijati jest da izvlačimo prihode iz drugih segmenata, a ne samo iz tiska.“
Ali, izgradnja internetskih portala ekonomski se nije isplatila. Prihod je samo četiri posto ukupnog prometa. Isto tako nije funkcioniralo ni umrežavanje novinarskih sadržaja kao ni prekogranična prodaja reklama. Tržišta su jednostavno različita. Tako je Grupa Mecom od 2005. knjižila samo dugove. David Montgomery, kojega su neki u medijskoj struci slavili kao proroka, sad se nalazi pred hrpom krhotina.
Prilikom sloma američke investicijske banke Lehmann Brothers udio u Mecomu plasiran je na tržište po dampinškoj cijeni, vrijednost dionice je dramatično pala. U prosincu su banke izgubile strpljenje – Montgomeryju su dale rok do kraja veljače da prestrukturira svoje brdo dugova od preko 600 milijuna funti. Cijena njemačkih novina koje su na prodaji od 152 milijuna eura pokriva samo dio toga. Očekuje se da će biti prodani udjeli i u Norveškoj i Poljskoj ispod nabavne cijene. Holdingu prijeti potpuni raspad.
Takav razvitak možda će veseliti one koji su britanskog investitora i bivšeg novinara oduvijek smatrali 'skakavcem', koji svojim potezima uništava zdrave novine. Priča za Montgomeryja završava i kao osobni financijski fijasko. Ukupna tržišna vrijednost Mecoma je sada samo oko 13.500.000 funti - time da je dužan gotovo 600 milijuna funti