Prosječna razina cijena u Hrvatskoj doseže 76% prosjeka Europske unije. Mnoge stvari su skuplje nego u drugim zemljama, naročito hrana, telekomunikacijske usluge i elektronika, što potvrđuju podaci Eurostata. No, postoje i segmenti u kojima je Hrvatska povoljnija
Kada se kaže da su cijene na razini prosjeka EU, građani percipiraju takve cijene skupima. Međutim, kada iz iste Europske unije stignu rezultati istraživanja o više od 2000 proizvoda i usluga koji pokazuju da je hrana u Hrvatskoj čak 22% skuplja od europskog prosjeka, postaje jasno koliko su cijene zapravo narasle, piše HRT.
"Sasvim sigurno to nije dobar podatak, trebali bi težiti tomu da budemo oko prosjeka ako ne i jeftiniji. Ako ovakvo stanje potraje i potrošači ocijene da je nivo cijena previsok oni će se okrenuti jeftinijoj konkurenciji ili usporiti potrošnju što nije dobro ni za što, ni za državni proračun, ni za trgovce, ni za proizvođače," rekao je Drago Munjiza, poslovni savjetnik.
Iznenađujuće, meso, voće i povrće su jeftiniji od prosjeka EU. Najskuplji su sokovi, mineralna voda, kava i čaj, s cijenama višim za čak 27%. Za kruh i žitarice izdvajamo 15% više od prosjeka EU, dok su mlijeko, sir i jaja 4% skuplji.
Udruge potrošača, koje stalno upozoravaju na visoke cijene hrane, nisu baš iznenađene tim podacima.
Četrdeset posto budžeta odlazi na hranu
"Bez obzira na to što mi imamo i jako puno svoje proizvodnje, znači direktne poljoprivrede i prehrambene industrije, ali hrana je kod nas izuzetno skupa i zapravo 40% budžeta nam ode na hranu, a kad uzmemo u obzir kolike su prosječne mirovine i kolike su prosječne plaće i da je puno ljudi ispod prosjeka, onda je taj postotak od proračuna koji ode na hranu i veći," kaže Ana Knežević, predsjednica Hrvatske udruge za zaštitu potrošača.
Osim namirnica, neke su stvari u Hrvatskoj povoljnije.
Cigarete su 30% jeftinije od prosjeka EU, namještaj 13%, usluge prijevoza 11%, dok su usluge u hotelima, kafićima i restoranima 10% niže.
Podaci Eurostata pokazuju da hrvatski standard podržavaju i relativno povoljni troškovi stanovanja, što potvrđuje i ekonomski stručnjak Novotny..
Električna energija je jeftinija od prosjeka EU
"Mi nemamo poreza na nekretnine, dok sve ostale zemlje, posebno eurozone imaju taj oblik poreza koji opterećuje i stambene zgrade. Električna energija je u Hrvatskoj, to je poznato, za kućanstva nekoliko puta jeftinija od prosjeka EU, a isto tako donedavno je i plin bio jeftiniji," kazao je ekonomski stručnjak Damir Novotny.
No, rijetke su stavke koje su povoljnije. Treba spomenuti još dvije koje su skuplje u odnosu na prosjek EU, a to su elektronički uređaji i cijene telekomunikacijskih usluga.