Bojkoti trgovačkih lanaca nisu dali samo rezultat u smanjenom prometu u trgovini i broju fiskaliziranih računa, već i u reakciji vlasti. Nakon pregovora s trgovcima, dobavljačima, proizvođačima, ali i predstavnicima strukovnih udruženja te umirovljenika i potrošača, Vlada je proširila popis artikala s ograničenim cijenama
Novim popisom, umjesto 30, obuhvaćeno je 70 prehrambenih i higijenskih proizvoda. Među njima je i mlijeko s 2,8 posto mliječne masti u pakiranju od jedne litre. Najviša cijena koju će trgovci moći izvjesiti za takvo mlijeko je 1,03 eura.
No, zanimljivo je pogledati cijene mlijeka na domaćem tržištu, ali i u inozemstvu. U tome nam je pomogla stranica Numbeo koja prikuplja različite statističke podatke o životnim troškovima u cijelom svijetu. Tako su prikupili i ažurirali prosječne cijene mlijeka u zadnjih godinu dana po gradovima, ali i državama.
Gradovi u sredini liste
Gledajući po europskim gradovima, litra mlijeka najskuplja je u tri norveška grada: Bergenu (2,27 eura), Trondheimu (2,24 eura) i Oslu (1,95 eura). Potom slijede dva švicarska urbana središta - Lausanne (1,92 eura) i Bern (1,91 euro). Zanimljivo, na visokom devetom mjestu se našla albanska prijestolnica Tirana, u kojoj je mlijeko u posljednjih godinu dana koštalo 1,84 eura po litri.
Najjeftinije mlijeko je, pak, moguće naći u ruskim i poljskim gradovima. Ondje se cijena litre ovog napitka kreće od 72 do 90 centi.
Po cijenama mlijeka, hrvatski su gradovi u sredini. Prema podacima s Numbea, Split se nalazi na 77. mjestu s cijenom od 1,15 eura po litri. Toliko mlijeko košta i u Stuttgartu i Groningenu. Zagreb je na 85. mjestu s cijenom mlijeka od 1,11 eura po litri, što je jednako cijenama u Eindhovenu, Hamburgu, Gentu, Skopju i Prištini.
Zanimljivo, između Zagreba i Splita se smjestio Niš s cijenom od 1,14 eura po litri mlijeka, ali znakovito je vidjeti da je u brojnim gradovima regije mlijeko skuplje.
U Novom Sadu litra mlijeka košta u prosjeku 1,36 eura, u Beogradu 1,28 eura, u Ljubljani 1,26 eura, u Sarajevu 1,19 eura, a u Podgorici 1,17 eura. Za usporedbu u Münchenu mlijeko košta 1,27 eura, a u Berlinu 1,16 eura.
Ipak, treba reći kako se nedaleko od Hrvatske može naći i jeftinijeg mlijeka. U Budimpešti ono košta 1,05 eura. U drugom mađarskom gradu, Debrecenu, cijena litre mlijeka je 97 centi.
Hrvatska jeftinija od regije
Promatrajući cijenu mlijeka po državama svijeta, među prvih 10 samo je jedna europska zemlja. Na devetom mjestu se nalazi Norveška, s prosječnom cijenom od 1,95 eura.
Prosječna cijena litre mlijeka u Hrvatskoj iznosi 1,10 eura, što je blago iznad Vladinog ograničenja, ali i jednako cijenama u Njemačkoj i Nizozemskoj.
Mlijeko je tako jeftinije u Hrvatskoj nego u Albaniji (1,80 eura), Italiji (1,44 eura), Sloveniji i Srbiji (1,27 eura), Crnoj Gori (1,21 eura), BiH (1,16 eura), Sjevernoj Makedoniji (1,15 eura) i Kosovu (1,14 eura). Doduše, litru mlijeka građani će više platiti kod nas nego u Mađarskoj (97 centi), ako gledamo samo zemlje u okruženju.
S obzirom na ponovni rast cijena, po čemu je Hrvatska opet izbila na europski vrh, treba se zapitati koliko će ograničenje cijena 70 proizvoda, a posebice mlijeka, utjecati na njihovu cjenovnu prihvatljivost građanima. Nije zgorega ponoviti kako je prema prvoj procjeni Državnog zavoda za statistiku godišnja stopa inflacije u siječnju iznosila četiri posto, a prema Eurostatu čak pet posto. Pritom su, gledajući godinu dana unazad, najviše poskupjele usluge, a zatim hrana, piće i duhanski proizvodi.