Predsjednik Svjetske banke Robert Zoellick poziva zemlje članice G20 da vrate zlatni standard u globalni monetarni sustav, koji bi bio referentno polazište za tržišna kretanja valutnih tečajeva
U istupu pred ovotjedni summit G20 u Seulu čelnik Svjetske banke istaknuo je da bi obnovljeni zlatni standard pomogao reorganizirati svjetsko gospodarstvo u razdoblju obilježenom ozbiljnim napetostima zbog tečajeva valuta i američke monetarne politike.
Poručio je da svijetu treba novi režim koji bi bio nasljednik sustava plutajućih valutnih tečajeva Bretton Woods II, koji je na snazi od ukidanja sustava fiksnih valutnih tečajeva vezanih za zlato 1971.
Novi sustav 'najvjerojatnije bi morao obuhvatiti dolar, euro, jen, funtu i kineski juan koji ide u smjeru internacionalizacije, a potom otvoreni kapitalni račun', napisao je u komentaru za Financial Times.
'Sustav će također razmotriti uvođenje zlata kao međunarodnog referentnog polazišta za tržišna očekivanja u vezi inflacije, deflacije i vrijednosti valuta u budućnosti', tumači Zoellick dalje u komentaru.
'Iako se u udžbenicima zlato drži starim novcem, tržišta danas zlato koriste kao alternativnu monetarnu imovinu'.
Prvotni sporazum u Bretton Woodsu postavio je SAD-om predvođen okvir za stabilnost globalnog financijskog sustava nakon Drugog svjetskog rata, kroz vezivanje dolara za zlato i kontrolu kapitalnih tijekova.
Vjeruje se da zlatni standard doprinosi kontroli inflacije, no da isto tako onemogućava fleksibilnu monetarnu politiku koju mnogi ekonomisti ocjenjuju ključnom u borbi protiv gospodarskih šokova.