Ministar financija Marko Primorac najavio je u utorak veliku reformu poreznog sustava, što uključuje potpuno ukidanje postojećih olakšica za uzdržavane članove obitelji i uvođenje fiksnog iznosa za svako dijete. Reforma bi trebala stupiti na snagu 2026., a ministar je istaknuo da joj je cilj povećati pravednost sustava
'Osobno smatram da je odbitke za uzdržavane članove u potpunosti potrebno eliminirati iz obračuna plaće i utvrđivanja poreza na dohodak od nesamostalnog rada, jer 53 posto građana u Hrvatskoj ne plaća porez na dohodak', kazao je Primorac i dodao da bi se iznos predviđen za to da se porezni obveznik rastereti pomoću odbitka za uzdržavane članove isplaćivao fiksno, svakome u jednakom iznosu.
Novu reformu Primorac je najavio prilikom predstavljanja poreznog paketa (uvođenja poreza na nekretnine) u Saboru.
Prema trenutnom modelu, olakšice za uzdržavane članove favoriziraju one s višim primanjima, a radnik s bruto plaćom od tisuću eura i dvoje djece ostvaruje povećanje od samo 61 euro. S druge strane, zaposlenici s prosječnim ili iznadprosječnim primanjima dobivaju dodatak od 158 eura.
Svjetska banka još je prije četiri godine provela analizu iz koje je vidljivo da osobe s iznadprosječno visokim plaćama ostvaruju najveću korist od postojećih olakšica. Studija je obradila podatke za 2017. te je tada otkrila da je 408 tisuća roditelja koristilo olakšice za 627 tisuća djece. Od tog broja, roditelji 40 tisuća djece ujedno su bili umirovljenici.
Prema podacima, 230 tisuća roditelja koristilo je olakšicu za jedno dijete, 143 tisuće za dvoje, a svega 80 osoba za sedmero i više djece. Godišnji trošak ovih olakšica procjenjivao se na 266 milijuna eura, a trenutni iznos, uz rast plaća i zaposlenosti, trebao bi biti znatno veći.
Usporedba s državama poput Slovenije i Austrije pokazuje da one pružaju ujednačenu potporu za djecu, bez obzira na dohodovnu skupinu.
U studiji Svjetske banke razmotreni su učinci triju scenarija reforme čiji je cilj povećanje iznosa potpore za siromašnija kućanstva i smanjenje potpora za bogatija kućanstva.
U prvom se scenariju postojeći sustav poreznih odbitaka za djecu modificira uvođenjem iznosa odbitka u jednakom nominalnom iznosu za svako dijete. U drugom se scenariju postojeći sustav poreznih odbitaka za djecu zamjenjuje sustavom umanjenja poreza s povratom (engl. refundable tax credit).
Treći scenarij, slično kao i drugi, uvodi sustav umanjenja poreza s povratom, ali kombinira ga s promjenama u sustavu doplatka za djecu tako da se iznos na koji bi kućanstvo inače imalo pravo smanjuje za iznos umanjenja poreza za djecu.