Na Upravnom sudu u Rijeci danas je održano prvo ročište u postupku protiv Ministarstva zaštite prirode i okoliša zbog izdavanja okolišne dozvole za izgradnju termoelektrane Plomin C. Tužbu su pokrenule ekološke udruge Zelena akcija i Zelena Istra te skupina građana Labinštine, koji već na idućem ročištu očekuju presudu u svoju korist
Tužitelji su se nakon jutrošnjeg ročišta obratili novinarima ispred Upravnog suda, rekavši da je prihvaćen njihov prijedlog da se na iduće ročište pozove svjedok Davor Šklec, predsjednik Povjerenstva za procjenu utjecaja na okoliš termoelektrane Plomin C.
Zatražili su i da se u dokazni materijal uvrsti studija Greenpeacea o utjecaju na okoliš termoelektrane Plomin C, izrađena primjenom metodologije Europske agencije za okoliš, prema kojoj bi onečišćenje zraka uzrokovalo preranu smrt oko 17 ljudi na godinu. Prema ovoj analizi, Plomin C bi, uz očekivani vijek trajanja od 40 godina, bio odgovoran za čak 680 smrtnih slučajeva, a ukupni vanjski troškovi onečišćenja dosegli bi 124,8 milijuna eura na godinu.
Enes Čerimagić, pravnik Zelene akcije, ocijenio je skandaloznim što je Ministarstvo zaštite okoliša i prirode zatražilo odbacivanje ove studije kao dokaznog materijala, i to zbog toga što rezulatati studije nisu iznijeti ranije. Također, rekao je da u ocjeni Povjerenstva za procjenu utjecaja na okoliš termoelektrane nisu uzete u obzir druge opcije energenata termoelektrane osim ugljena, koji, kako je rekao, ima daleko najlošiji utjecaj na ljudsko zdravlje i okoliš.
Predsjednik Zelene akcije Bernard Ivičić istaknuo je da bi Plomin C donio negativne učinke i u financijskom smislu. 'Negdje na polovici vijeka djelovanja termoelektrane, Hrvatska bi morala plaćati penale zbog prekoračenja dopuštene količine ispuštenih stakleničkih plinova u atmosferu, čemu bi znatno pridonosio Plomin C', rekao je Ivičić.
Dušica Radojčić, predsjednica Zelene Istre, kazala je da su tužbu protiv Ministarstva zaštite okoliša i prirode pokrenuli zbog toga što izgradnja nove termoelektrane Plomin C na ugljen nije u skladu s Prostornim planom Istraske županije, ali i zbog sadržaja studije utjecaja na okoliš. Istaknula je da nije obrađen ni utjecaj na vodu za potrebe lokalne zajednice, za što su zatražili vještačenje.
Drugo ročište zakazano je za 11. listopada ove godine, a Radojčić se nada da bi već tada ili ubrzo potom mogla biti donesena presuda u njihovu korist.