Ustavni sud Republike Hrvatske zaustavio je odluku o protjerivanju državljanke Gane nakon što je prijavila ozbiljno zlostavljanje u diplomatskoj rezidenciji iračkog konzula u Zagrebu. Skandal je razotkriven zahvaljujući odluci Ustavnog suda kojom se privremeno obustavlja izvršenje rješenja Ministarstva unutarnjih poslova
Državljanka Gane, trenutno smještena u Prihvatilištu za tražitelje azila, podnijela je zahtjev za međunarodnu zaštitu. Navela je kako je bila prisiljena raditi u nečovječnim uvjetima u kućanstvu konzula, a dokumenti Vlade RH potvrđuju da je bila žrtva trgovine ljudima, objavio je N1.
Po dolasku u Hrvatsku prije nekoliko godina, žena je započela raditi kao dadilja u kući konzula. Prema njezinim navodima, odmah su joj oduzeti identifikacijski i putni dokumenti te joj je ograničena sloboda kretanja. Umjesto samo brige o djeci, bila je prisiljena raditi sve kućanske poslove i biti na raspolaganju obitelji konzula 24 sata dnevno.
Nehumani uvjeti i prijetnje protjerivanjem
U svom svjedočenju žena je istaknula kako su uvjeti rada bili nehumani. "Radila sam svaki dan bez slobodnog dana, od 7 ujutro do 21 ili 22 sata navečer. Nije mi isplaćivao plaću, već ju je slao mojoj majci u Ganu, ali je taj iznos smanjio na 200 dolara, a zatim potpuno prestao slati novac," opisala je u ustavnoj tužbi.
Konzul joj je prijetio protjerivanjem u Ganu i zahtijevao povrat troškova dolaska u Hrvatsku kada je pokušala razgovarati o uvjetima rada ili zatražila svoje dokumente. Ipak, dok je obitelj konzula bila na odmoru, uspjela je pobjeći. "Dokumente nikada nisam dobila natrag," izjavila je.
Prisilni brak i pritisci iz domovine
Majka ove žene, frustrirana zbog prekida novčanih doznaka, zahtijevala je da se vrati u Ganu i uda za imućnog starijeg muškarca s dvije supruge. Brak bi obitelji osigurao financijsku sigurnost, ali žena tvrdi kako bi, ako odbije brak, bila prisiljena na prostituciju kako bi preživjela.
Nema pravo na vlastite odluke
Istaknula je kako žene u tradicionalnim zajednicama poput njezine nemaju autonomiju. "Odluke o mom životu donosi moja majka dok se ne udam, a nakon toga moj suprug," objasnila je.
Smatra da Ministarstvo unutarnjih poslova i sudovi nisu uzeli u obzir ovu dimenziju njezinog slučaja pri odlučivanju o zahtjevu za azilom. Ustavni sud je, međutim, prepoznao njezine tvrdnje i činjenicu da je registrirana kao žrtva trgovine ljudima.
Dobila privremenu zaštitu
Ustavni sud zaključio je da bi njezino protjerivanje moglo prouzročiti nepopravljivu štetu te je proces izručenja zaustavljen dok se njezina tužba ne razmotri u cijelosti. Slučaj je i dalje u nadležnosti Općinskog kaznenog državnog odvjetništva u Zagrebu, a daljnji razvoj događaja se iščekuje.