KOMENTAR ARIANE VELE

Grčić kao Alisa u zemlji čudesa

Ariana Vela
Ariana Vela
Više o autoru

Bionic
Reading

Pitanje je hoće li se, a sada smo već stvarno jako zabrinuti, kao i Alisa, potpredsjednik Vlade i ministar europskih fondova probuditi do kraja mandata i shvatiti da je sve o čemu priča samo san ili će i dalje nastaviti po starome

Tko imalo prati politička zbivanja u Hrvatskoj, ne mogu mu promaknuti posljednje izjave potpredsjednika Vlade, gospodina Grčića. Prva izjava odnosi se na proceduru prekomjerenog deficita koja je, prema njegovim riječima, zajedno s Europskom komisijom glavni krivac za ovogodišnji pad BDP-a. Sljedeća izjava odnosila se na poboljšanje komunikacije u Vladi nakon Milanovićeve smjene tadašnjeg ministra Linića, a posljednja izjava na to da smo u plusu kada su EU fondovi u pitanju (ovo zadnje izjavio je kao da i sam u to ne vjeruje).

Općepoznato je da Grčić često daje izjave koje, nažalost, ozbiljni gospodarstvenici i opća javnost ne percipiraju kao nešto vjerodostojno, ali navedene izjave navele su me na razmišljanje da se naš potpredsjednik Vlade zaista ponaša kao Alisa u zemlji čudesa.

Kao prvo, Hrvatska bilježi pad BDP-a još od 2009. godine i jedna je od rijetkih država članica EU koja će bilježiti pad i ove godine. Grčić i njegova ekipa nisu odgovorni za sve ono što se događalo do trenutka kada su preuzeli vlast. Možemo čak reći da, zbog pustoši koje je iz sebe ostavio HDZ, nismo očekivali pretjerane rezultate u prvoj godini mandata, ali govoriti da je EK odgovorna za kontinuirani pad BDP-a previše je čak i za Grčića.

Poznato je da mjere EK pa čak i MMF-a nisu pretjerano popularne u Hrvatskoj, ali je isto tako činjenica da svih ovih godina, a i ranije, nismo bili sposobni uvesti reda u svoje financije niti stvoriti preduvjete za razvoj gospodarstva.

Nažalost, Hrvatskoj i njezinim političarima treba batina izvana koja će ih tjerati da rade svoj posao kad već sami ne znaju. Ovoga puta ta batina pojavila se u obliku EK. Nekoliko mjeseci ranije Grčić se pretvarao da procedura prekomjerenog deficita ne znači neko alarmatno stanje u državi, nego da se radi u uobičajenoj proceduri EK koju naša Vlada drži pod kontrolom. Danas mu je EK i ista ta procedura odgovorna za deficit, kao da, u najmanju ruku, istoga ne bi bilo uz ovako uspješno vođenje države.

Mislim da bi, reda radi, bilo dobro Grčiću dati priliku da kaže što bi to Vlada napravila da osigura rast BDP-a. Neka nam, kad već kaže da je EK odgovorna, da na znanje svoje prijedloge pa će makroekonomisti vrlo brzo utvrditi ima li tu kruha ili ne.


Komunikacija na 'visokoj' razini

S druge strane, izuzetno sam sretna što je, prema Grčićevim riječima, komunikacija u Vladi poboljšana nakon smjene sada već bivšeg ministra Linića. Je li ta komunikacija poboljšana zato što u SDP-u sad skoro svi šute i čuvaju svoje pozicije da se ne bi zamjerili velikom vođi? Čini mi se da jest.

Da se razumijemo, osobno mi Linić nije bio najdraži Vladin ministar. Nisu mi se svidjele moguće malverzacije oko predstečajnih nagodbi, njegovo gorljivo branjenje svog zamjenika Šegona, a niti sve one izjave u kojima poduzetnike optužuje za krizu u Hrvatskoj, ali način na koji ga se Milanović riješio je potpuno neprofesionalan i nedostojan funkcije jednog predsjednika Vlade.

Ostali ministri, od kojih neki uopće nisu bili informirani o tome što se događa što valjda ide u prilog toj dobroj komunikaciji unutar Vlade, brzo su se složili s velikim vođom i tako se poboljšala komunikacija unutar Vlade.

Uskoro će izbori za Europski parlament. Unutar Vlade i SDP-a je toliko poboljšana komunikacija da svi jedva čekaju da izbori završe kako bi mogli izvaditi tešku artiljeriju kao da narod ne vidi kakva se predstava odvija pred njime.

Za to vrijeme, Grčiću ovakvo skandalozno ponašanje onih koji vode državu uopće nije sporno.


Fakultetski rat brojki

I na kraju dolazimo do pobjedonosnog zaključka da smo, kada su EU fondovi u pitanju, ipak u plusu i da imamo cijeli niz pripremljenih projekata. Ako zbrojimo kruške i jabuke, odnosno IPA-u i ESI fondove, možda čak i jesmo, ali statistika uopće nije bitna i to je ono što bi Grčić trebao shvatiti.

Pričanje o desetak projekata koji su pripremljeni ili su u visokoj fazi pripremljenosti brzo bi pale u vodu kada bismo se stvarno uhvatili analiza o tome koja je dokumentacija zaista pripremljena za sve projekte koje je nabrojao u svojoj posljednjoj izjavi.

Čak i da su svi oni potpuno spremni, što vjerujte da nije u potpunosti točno, Grčić i dalje odaje dojam kao da na matičnom fakutetu ratuje s brojkama, statistikama i nekim neodređenim pravilima, bez da građanima na razumljiv način objasni što smo napravili, što nismo i što još trebamo.

Upravo zbog tog stava da je bolje pričati o statistikama, miješati kruške i jabuke ili građanima stalno uvjeravati u stvari koje ne stoje, Grčić djeluje kao Alisa koja ne živi u Hrvatskoj, nego u nekoj svojoj zemlji čudesa.

Pitanje je hoće li se, a sada smo već stvarno jako zabrinuti, kao i Alisa, probuditi do kraja mandata i shvatiti da je sve o čemu priča samo san ili će i dalje nastaviti po starome.

Sadržaj, stavovi i mišljenja izneseni u komentarima objavljenima na tportalu pripadaju autoru i ne predstavljaju nužno stavove uredništva tportala.