Romani koji sadrže 500 ili više stranica uvijek predstavljaju izazov za čitatelje, djelomice zbog vremenskog ulaganja, a djelomice zbog krhke koncentracije suvremenih čitatelja. Evo djela zbog kojih nikako nećete požaliti što ste ih počeli čitati
'Ana Karenjina' Lava Nikolajeviča Tolstoja
Tolstojev ep progovara o mnogo više društvenih pitanja od tragične romanse u sredini priče. Roman je piščeva posveta nepoštovanju i manualnom radu, istraživanje ruskog društva i kritika aristokratske tromosti.
'Middlemarch' George Eliot (Mary Anne Evans)
Martin Amis nazvao je spisateljičinu 'studiju provincijalnog života' jednim od najvećih i najvažnijih romana na engleskom jeziku. Unatoč problematičnosti i dojmu konfuzije u određenim poglavljima te pesimističnoj sudbini junakinje Dorthee, knjiga vrijedna svake pročitane stranice.
'1Q84' Harukija Murakamija
Protagonistica romana Aomame istražuje stvarnost drukčiju od svoje. Njezina se priča isprepliće i na kraju kolidira s pričom Tenga, urednika književnog časopisa.
'Zločin i kazna' Fjodora Mihajloviča Dostojevskog
Kao većina dugačkih romana, legendarno djelo ruskog pisca bilo je objavljivano u nastavcima, što je još jedan od razloga za sporo i detaljno proučavanje Raskoljnikovljevih etičkih dilema.
'Tessa iz obitelji d'Uberville' Thomasa Hardyja
Roman koji izaziva i propituje seksualne konvencije kraja 19. stoljeća i industrijske revolucije. Hardy je jedan od prvih pisaca koji istražuje suvremeno stanje duha te stavlja naglasak na kontrast ruralnog načina života i industrijske revolucije.
'2666' Roberta Bolaña
Junak romana, reporter, detektiv i filozof brzo je uvukao čitatelje u svijet koji je puno bogatiji od njihovih osobnih priča. Opisuje cijelu kulturu kroz praćenje misije da pronađe misterioznog pisca u Santa Teresi. '2666' roman je na kojem je Bolaño radio posljednjih pet godina svog života umirući od ciroze jetre, najvjerojatnije uzrokovane lošim alkoholom i lošim drogama. '2666' Bolañov je literarni testament; posljednji zapis', stoji u recenziji knjige na stranici Moderna vremena. Roman je kod nas objavila izdavačka kuća Vuković & Runjić, u prijevodu Simone Delić, Tatjane Tarbuk, Tamare Horvat Kanjere i Dinka Telećana
'Infinite Jest' Davida Fostera Wallacea
Razigran jezik, živopisan stil i sklonost savršenim opisima apsurdističkih zapleta, čini ovo štivo lakšim i zabavnijim nego što se doima na prvu zbog broja stranica.
'U potrazi za izgubljenim vremenom' Marcela Prousta
Slavni motiv kolačića reminiscencije stekao je istaknuto mjesto i brojne reference u suvremenoj književnosti. Proustov način pisanja utječe na osjetila i uspješno transportira čitatelje u autorova burna sjećanja.
'Zlatna bilježnica' Doris Lessing
'Djelo složene narativne strukture, koje tematizira društvenu poziciju intelektualke i umjetnice u nastojanju da realizira autentičnu egzistenciju, prepoznato je već šezdesetih godina kao knjiga iznimno važna u feminističkom promišljanju problema pozicije ženskog subjekta', stoji u najavi hrvatskog izdanja kuće Profil
'The Goldfinch' Donne Tartt
Spisateljica piše kroniku Theova života od djetinjstva do srednje dobi te stvara atmosferičnu priču slike koja diktira događaje i njegovu sudbinu. Književna kritičarka New York Timesa Michiko Kakutani nazvala je roman 'dickensijanskim', a tko ne bi poželio čitati osuvremenjenog Dickensa.