Nebojša Slijepčević, filmski redatelj koji je u Cannesu osvojio Zlatnu palmu za najbolji kratki film 'Čovjek koji nije mogao šutjeti', gostujući u Nedjeljom u 2 na HRT-u kazao je da si puno ljudi više ne može priuštiti odlazak u kino jer razlika u cijeni karte više nema između Hrvatske i svijeta
Ispričao je da ne voli nositi kravate i da ih nosi samo kada mora, a to nije bio slučaj kada je bio na prijemu kod predsjednika Zorana Milanovića, kojem je pustio nagrađeni film s laptopa.
'Nemam nešto što bih mogao prepričati', kazao je Slijepčević i dodao da je Milanović dobar poznavatelj filma te mu je s YouTubea puštao isječke iz serije 'Sumorna jesen'. 'Nisam gledao tu seriju', kazao je Slijepčević.
Uz prijem kod Milanovića, autor je od Vlade dobio nagradu od 50 tisuća eura. Upitan je li ga Baby Lasagna stavio u neugodnu poziciju jer je istu svotu dobivenu od Vlade donirao, kazao je kako se netko tko radi u glazbenom i filmskom biznisu u Hrvatskoj ne može uspoređivati.
'Taj novac nije samo za mene, nego za cijelu ekipu koja je na njemu radila. Film će imati određenih troškova u budućnosti jer nas čekaju kampanje za američki i svjetski Oscar, ali postoji i želja da se dio donira', kazao je Slijepčević.
Naveo je da mu je drago da se piše o hrvatskom filmu. Pozvao je ljude da gledaju hrvatski film, jer je to hrvatsko nacionalno blago. Istaknuo je Slijepčević da je domaći film u svjetskim okvirima izrazilo mala kinematografija.
'Sretni smo ako godišnje proizvedemo osam dugometražnih igranih filmova. Usporedbe radi, jedna Srbija proizvede duplo, dakle 16, Njemačka 150, Francuska oko 250. Sada imamo Ankovićev film 'Proslava', koji je u glavnoj konkurenciji u Karlovim Varima, to je ogroman uspjeh', kazao je Slijepčević.
Upitan za najavu Slobodana Prosperova Novaka da će se, kad Domovinski pokret preuzme HAVC, vidjeti hoće li Slijepčević dobivati novac, rekao je kako ne misli da će se nešto promijeniti, ali da takve izjave treba ozbiljno uzimati. Naveo je da mu je honorar za nagrađeni film bio pet tisuća eura te da će možda sada dobiti dvije tisuće eura bonusa. 'Na filmu i scenariju radio sam dvije godine', kazao je Slijepčević.
Film je, kazao je, koštao 150 tisuća eura te da je na njemu radilo šezdesetak ljudi. 'Riječ je možda o najskupljem kratkom filmu u zadnjih dvadesetak godina', pojasnio je Slijepčević. Kaže da Hrvatska ipak ima dobre filmove, no da se u njoj teško financira hrvatski film. Istaknuo je da treba tražiti strane koprodukcije, stoga se hrvatski film okreće inozemnom tržištu.
O filmu postoje prijepori
Za film 'Čovjek koji nije mogao šutjeti' dobar dio Hrvata smatra da je doživio veliki uspjeh osvajanjem Zlatne palme. No postoje prijepori. 'Postoje pretpostavke o čemu je taj film, stoga ne želim to uopće komentirati', dodao je Slijepčević. Priča koja ga je inspirirala dogodila se 1993.
No rekao je glumcima da glume dilemu koja se zbiva danas. 'Kako reagirati kada svjedočite nekom nasilju - može se prešutjeti, ali kako nastaviti život s time', poručio je.
'Ne mislim da je Hrvatska zaokrenula udesno'
Slijepčević je naglasio kako ne vjeruje da će doći do promjene što se tiče financiranja hrvatskih filmova jer se promijenila vlast u Hrvatskoj, odnosno zato što Domovinski pokret participira u vlasti. Komentirao je i rad HAVC-a. Dodao je da je razgovarao s ljudima i s lijevog, ali i desnog političkog spektra i svi oni smatraju da je HAVC vrijedna institucija jer je maknuo politiku što se tiče odlučivanja o financiranju.
'Ne mislim da je Hrvatska zaokrenula udesno, već da je vladajuća stranka skrenula udesno. No to se događa i u Europi. Ne mislim da je Hrvatska desno orijentirana, već je možda samo malo konzervativnija, stoga ne vjerujem da će doći do nekih promjena', poručio je.