IMPROSPEKCIJE

Doznajte kako improvizirati u umjetnosti

11.11.2013 u 09:40

Bionic
Reading

Festival improvizacije 'Improspekcije' predstavit će u svom sedmom izdanju, od 14. do 16. studenog u zagrebačkom Teatru&TD, predstave, performanse i prezentacije kojima će se propitivati tema improvizacije u umjetničkom kontekstu.

'Improspekcije' su inicijativa za razvoj i afirmaciju improvizatorske scene koja postoji od 2007. s ciljem afirmiranja improvizacije u okviru hrvatske kulturne scene, a pokrenuta je kao mjesto susreta različitih izvođačkih praksi. Kroz interakciju i intermedijalnost protekla izdanja okupljala su međunarodne improvizatore u otvorenim improviziranim izvedbama, često u javnom gradskom prostoru, obraćajući se širokom spektru gledatelja, uključujući i slučajne prolaznike, podsjeća se u najavi festivala.

Projekt se odvija kroz radionice, istraživačke projekte, diskusije i javne izvedbe tijekom čitave godine s improvizacijskim festivalom kao središnjim događajem.

Festival obuhvaća i niz ostalih izvedbenih formata, mentorskih i radioničkih programa te produkciju radova koji se u svojoj osnovi bave improvizacijom - ovogodišnja tri dana donose tri predstave, dva performansa, četiri prezentacije i izložba.

Izvest će se predstave "Događanje Maleš, Maleš", Vilima Matule u produkciji Teatra 2000, "Walk this way" Pravdana Devlahovića u produkciji BADco. i "Pokret Mislim Okret" Sonje Pregrad, Zrinke Šimičić Mihanović i Zrinke Užbinec, u festivalskoj produkciji. Od performansa tu su "Što ima za večeru?" Ane Horvat i "Radio" Hrvoslave Brkušić.

Izložba TASK studenata zagrebačke Akademije likovnih umjetnosti zamišljena je kao interaktivni projekt i predložak za izradu plesne predstave. Osam studenata i diplomanata smjera Odsjeka za animirani film i nove medije stvarat će radove u medijima instalacije, videa, zvuka i performansa.

Predstavit će se projekti "Blind date", "SPA" i "Koreografske strukture" dizajnerice i plesačice Dore Đurkesac te prva publikacija "Improspekcije2013" koja donosi razmišljanja nekih od trenutno najaktivnijih predstavnika hrvatske suvremeno-plesne, kazališne, glazbene i likovne improvizacijske scene, vezana uz njihov autorski i izvođački rad, kao i uz teme relevantne za improvizaciju danas.


Neke od pitanja na koje će festival pokušati dati odgovor su i koje mjesto improvizacija zauzima u specifičnom umjetničkom konktekstu koji nas okružuje, na koje sve načine ona postoji ili je stavljena pod kritičku lupu u radu kolega, koji su joj okviri i kako se oni mijenjaju u kontekstu suvremene izvedbene umjetnosti i novih intermedijalnih praksi.

Umjetničke voditeljice i organizatorice festivala su Sonja Pregrad i Zrinka Šimičić Mihanović, a festival se održava u produkciji kolektiva Dance_lab collective. Partneri su Kultura promjene SC-a, Hrvatski institut za pokret i ples, Dani suvremenog plesa u Varaždinu, Plesni centar TALA i Multimedijalna koliba.