Britanskim 'White Riot', koji podsjeća na antirasističku inicijativu punk i ska glazbenika aktivista s kraja sedamdesetih, u subotu se u zagrebačkom kinu Kinoteka otvara 13. Subversive Festival
Redateljica Rubika Shah u tom filmu donosi dosad neobjavljene arhivske snimke i intervjue sa sudionicima inicijative koja itekako rezonira danas u tmurno doba Brexita i uspona ekstremne desnice, najavljuju s festivala, koji će se održati uživo i online, u skladu s epidemiološkim preporukama.
Porast fašističkih i ksenofobnih tendencija u javnom diskursu podijelio je krajem sedamdesetih britansko društvo, no politički uzlet Nacionalne fronte, popraćen rasističkim javnim ispadima Erica Claptona, dobio je odgovor u formiranju Rock Against Racism (RAR).
U toj su inicijativi sudjelovali The Clash, Tom Robinson, X-Ray Spex, Steel Pulse, Sham 69 i drugi, koji su se organizacijom posebnih koncerata i preko fanzina Temporary Hoarding obraćali mladima koji su buntovnički nihilizam zamijenili aktivizmom.
Film će se moći pogledati i na online platformi volimdokumentarce.net, do 7. prosinca, do kad traje Subversive Film Festival, koji se održava u sklopu Subversive Festivala. Uživo, festivalski filmovi prikazivat će se u Kinoteci i Dokukinu KIC
U fokusu igrane i dokumentarne selekcije ovogodišnjeg festivala su društvene promjene, ženska prava i prava manjina, queer estetika, studentski i radnički pokreti, naslijeđe kolonijalizma.
Natjecateljski program obuhvaća i dvadesetak filmskih naslova koji su obilježili tekuću godinu, u selekciji Dine Pokrajac i Dragana Rubeše, dok će nagrade Wild Dreamer za igrani i dokumentarni film dodijeliti tročlani žiri u sastavu Panos Kotzathanasis (filmski kritičar i vlasnik portala Asian Movie Pulse), David Lušičić (redatelj i kustos) i Sabine Putorti (ravnateljica francuskog Institut de l’image).
U dokumentarnoj konkurenciji izdvajaju se novi filmovi renomiranih autorskih imena kao što su kambodžanski sineast Rithy Panh s filmom "Iradijacija", najboljim dokumentarcem ovogodišnjeg Berlinalea i Hubert Sauper s "Epicentrom", dobitnikom Velike nagrade žirija na Sundance Film Festivalu.
Na programu je i dokumentarac "Dobro došli u Čečeniju" Davida Francea o jedinom konclogoru za LGBTQ populaciju na svijetu, ispričanu kroz ispovijesti žrtava koje su se oduprle.
Tu su još višestruko nagrađivani film "Metamorfoza ptica" Catarine Vasconcelos, te esejistički filmu ceste "Priča o mojem imenu" Karin Cuyul, "Služiti druge" Davidea Maldija, "Space Dogs" autorskog tandema Kremser&Peter.
Nagrađivani igrani filmovi u konkurenciji
U igranoj konkurenciji izdvaja se dobitnik Srebrnog medvjeda za najbolju režiju "Žena koja je bježala" korejskog autora Honga Sang-sooa, halucinantni gerilski manifest "Los Conductos" kolumbijskog redatelja Camila Restrepa, nagrađen kao najbolji debitant na filmskom festivalu u Berlinu.
S Berlinalea stiže i "Asistentica", odgovor Kitty Green na #MeToo eru i Weinsteinova zlodjela.
Prikazat će se i višestruko nagrađivana tropska melodrama "Nevidljivi život Eurídice Gusmão" brazilskog redatelja Karima Aïnouza te eksperimentalni vizualni dnevnik "Oblak u njezinoj sobi", prvijenac kineske sineastice Zheng Lu Xinyuan.
Tu je i njemačka autorska legenda Alexander Kluge i njegova posljednja suradnja s filipinskim pankerom Khavnom, "Orfeja", mjuzikl za novi milenij koji donosi rodnu dekonstrukciju mita o Orfeju i Euridici.
Film "Ovo nije pogreb, ovo je uskrsnuće" Lemohanga Jeremiaha Mosesea, meditacija je o rođenju i smrti afričke države Lesoto, dok trostruki pobjednik Venecijanskog filmskog festivala "Pusta zemlja" iranskog redatelja Ahmada Bahramija vodi gledatelje u provincijsku tvornicu opeke kojoj prijeti stečaj.
Izvan konkurencije prikazat će se islandska SF distopija "Posljednji i prvi ljudi", nastala kao međuigra jugoslavenskih partizanskih spomenika, naracije škotske glumice Tilde Swinton i glazbe islandskog minimalističkog kompozitora Jóhanna Jóhannssona, koji je i režirao film.
Čitava dokumentarna konkurencija te dio igrane konkurencije (Žena koja je bježala, Los Conductos, Orfeja i Oblak u njezinoj sobi) uz kino Kinoteka moći će se pogledati i online na platformi volimdokumentarce.net.
Tema festivala "Kreativni neposluh" inspirirana Camusom
Ovogodišnje, 13. izdanje Subversive Festivala održava se na temu "Kreativni neposluh", inspiriranu razmišljanjima Alberta Camusa o odnosu umjetnosti i pobune u izvanrednom stanju.
"Dok Europa tone u lockdown, uvode se policijski satovi i crvene zone, zatvaraju barovi, restorani, kina, kazališta, ulice su sve praznije, ljudi se s pravom pitaju kakve će biti društvene i ekonomske posljedice svih tih mjera i odluka", ističe se u najavi festivala.
Subversive Forum održat će se u potpunosti online, uz sudjelovanje niza svjetskih autorica i autora, filozofa i pisaca, dok će se alter ekonomski forum fokusirati na postpandemijski razvoj, kooperativnost i kreativnost, o čemu će na panelima razgovarati vodeća imena europske ljevice.
Deseta godišnjica smrti pisca i filozofa Radomira Konstantinovića obilježit će zbornik tekstova u časopisu Up&Underground Critical Theory Dossier (koji su uredili Tomislav Brlek i Nenad Rizvanović) te panel "Privilegija manjine".
U suradnji s Institut Français i Zakladom Albert Camus, povodom 60. obljetnice smrti Alberta Camusa, u Medijateci će se postaviti izložba portreta i obiteljskih fotografija iz privatne kolekcije njegove kćeri Catherine Camus, te prirediti filmsko-diskurzivni program koji uključuje hrvatsku premijeru dokumentarca "Životi Alberta Camusa".